My Favorite Movies


  QueenBoudica's Rating My Rating
1
Heathers 1988,  R)
Heathers
This is a fantastic flick about suicide and how it impacts people's lives.
It revolves around Veronica and her 3 friends named Heather.
They are the girls you love to hate and for some want to be.
Veronica dates the bad boy in the school and things turn out just a bit too wild for her and at the end she has to choose.
2
Coming to America 1988,  R)
Coming to America
Prince Akeem needs to find his Queen and he goes to where else, Queens, NY.

Hilarity ensues as he has never been to America he has to learn to adapt and he does in the funniest ways.
3
National Lampoon's Vacation 1983,  R)
National Lampoon's Vacation
Try going on a road trip with this family to see their favorite guy on tv's Amusement/Theme Park.
What happens along way is just insane.
Clark W. Griswald and his family have fun adventures.
4
V for Vendetta 2006,  R)
5
Underworld 2003,  R)
6
Finding Nemo 2003,  G)
7
Paradise Lost - The Child Murders at Robin Hood Hills 1996,  Unrated)
Paradise Lost - The Child Murders at Robin Hood Hills
How these kids were convicted is way beyond me.
8
Kingdom of Heaven 2005,  R)
Kingdom of Heaven
I was skeptical at first because of Orlando being the lead role, but the supporting cast helped out a lot.

The fight scenes and the dialogue, my God the dialogue was just excellent.

Anyone who likes history and really good acting should watch this.
9
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
It was really good seeing how they retold the story of the Dark Knight that is Batman. He wasn't cuddly like the Batman in the TV shows or the last couple of movies. He was emotionless and did his thing. This movie was riveting and very interesting. It's a good watch.
10
Remember the Titans 2000,  PG)
Remember the Titans
Racial tensions run high when a black coach takes over for football team and the black and white players have to learn how to deal and live with each other for the season.
Friendships are made, bonds as well and people come to terms with themselves and each other.
Great Disney fact based film.
11
Trading Places 1983,  R)
Trading Places
Absolutely hilarious film.
There are serious parts, but it's all in good fun.

The train scene. Check out the train scene.
12
Absolute Power 1997,  R)
13
Swing Kids 1993,  PG-13)
Swing Kids
This is not a really well known movie, but it's excellent and everyone should see it.
Try living in those times and loving music that you know is not allowed to be heard or played.
Then watch a friend become a Nazi all in one.
I love it and wish it was shown more.
14
The Mothman Prophecies 2001,  PG-13)
The Mothman Prophecies
This movie is really good and terrifying at times.
Supposedly no one wanted to believe this woman about this Moth looking creature in this town.
It's true, but because science can't prove it, they make the lady seem as if she's crazy.
15
Primal Fear 1996,  R)
Primal Fear
This was the first movie that I saw with Ed Norton in and it blew me away.
It reminded me of The Usual Suspects because of the ending.
Not only is the story great, the parts by the lawyers wer superb.
Laura Linney owned her role .

Everyone wants that lawyer that everyone's heard about and they come in and don't know what they have gotten themselves into. They are way in over their heads and it's too late to back out.
I loved every minute of this flick.
16
Rules of Engagement 2000,  R)
17
The Negotiator 1998,  R)
The Negotiator
The whole movie just has all these twists and turns and you really don't know who the enemy is until the middle of the flick and you really aren't sure either until the very end.
18
Paradise Lost 2 - Revelations 1999,  Unrated)
19
The Saint 1997,  PG-13)
20
The Contender 2000,  R)
21
The First Wives Club 1996,  PG)
22
Ninja III - The Domination 1984,  R)
23
Doomsday 2008,  R)
24
Phantasm 1979,  R)
Phantasm
The Tall Man is fantastic.
He's so evil that he makes you never want to stop watching him.
25
The Quiet 2005,  R)
The Quiet
It revolves around a girl who is deaf and mute that loses her parents and goes to live with her god parents and their only child. It's a twisted story from beginning to end. The father is having a 'relationship' with his daughter. The mother is a pain killer lover/popper.
The daughter has to be the worst best friend EVER! The ending of the movie leaves you with a :huh?: But it's a sight to see. It's very well written.
26
The Crow 1994,  R)
27
Troop Beverly Hills 1989,  PG)
28
JFK 1992,  R)
JFK
Anyone who loves theories of how JFK died, watch this movie and then buy the book.
29
West Side Story 1961,  PG)
30
Stand by Me 1986,  R)
31
The Last Supper 1996,  R)
The Last Supper
If you like your comedy as dark as a cup of coffee, watch this.
32
Léon (The Professional) 1994,  R)
33
The Matrix 1999,  R)
34
American History X 1998,  R)
35
Fight Club 1999,  R)
36
Platoon 1986,  R)
37
Falling Down 1993,  R)
38
American Beauty 1999,  R)
39
Kamui no ken (Dagger of Kamui)(Revenge of the Ninja Warrior)(The Blade of Kamui) 1985,  PG-13)
40
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
41
Mad Max 1979,  R)
42
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
43
The Fountain 2006,  PG-13)
44
Willow 1988,  PG)
45
The Rules of Attraction 2002,  R)
46
Just One of the Guys 1985,  PG-13)
Just One of the Guys
Funny movie with a good reason behind why she does what she does.
The comedy is not forced and when they find out about her, it's a great scene.
47
A Bug's Life 1998,  G)
A Bug's Life
He da man!
48
Kiltro 2006,  Unrated)
49
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 1988,  PG-13)
The Naked Gun - From the Files of Police Squad!
Slapstick comedy at it's best.
Many tv to movies do not bode well, but this followed the stupidity of the show so well that it was scary.
How do you name your villain Papshmere and not laugh? I mean come on.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments