Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  quarks0217's Rating My Rating
1
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
nice fantasy movie
2
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
it's so heartwarming!
3
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
it's so romantic
4
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
hope to find a guy like the character of adam sandler
5
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
angelina and brad are really awesome!
6
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
i admire the role of russel crowe
7
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
very moving story
8
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
i like shrek
9
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
10
A Walk to Remember 2002,  PG)
11
Grease 1978,  PG)
12
Pretty Woman 1990,  R)
13
Transformers 2007,  PG-13)
14
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
15
Troy 2004,  R)
16
Legends of the Fall 1994,  R)
17
Why Do Fools Fall In Love 1998,  R)
18
Cutthroat Island 1995,  PG-13)
19
Finding Nemo 2003,  G)
20
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
21
Forrest Gump 1994,  PG-13)
22
Tuesdays with Morrie 1999,  Unrated)
23
Stand and Deliver 1988,  PG)
24
The Mirror Has Two Faces 1996,  PG-13)
25
Here On Earth 2000,  PG-13)
26
A Walk in the Clouds 1995,  PG-13)
27
Sweet November 2001,  PG-13)
28
Underworld 2003,  R)
29
Underworld: Evolution 2006,  R)
30
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
31
The Princess Diaries 2001,  G)
32
Twilight 2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments