My Favorite Movies


  qseijo's Rating My Rating
1
Legends of the Fall 1994,  R)
2
A Bridge Too Far 1977,  R)
3
The Remains of the Day 1993,  PG)
4
Proof 2005,  PG-13)
5
All The King's Men 2006,  PG-13)
6
Shadowlands 1993,  PG)
7
A Change of Seasons 1980,  R)
8
The Sound of Music 1965,  G)
9
The Emerald Forest 1985,  R)
10
The Silence of the Lambs 1991,  R)
11
Panic Room 2002,  R)
12
Flightplan 2005,  PG-13)
13
Contact 1997,  PG)
14
Anna and the King 1999,  PG-13)
15
Nell 1994,  PG-13)
16
Little Man Tate 1991,  PG)
17
The Accused 1988,  R)
18
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
19
Gladiator 2000,  R)
20
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
21
Unforgiven 1992,  R)
22
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
23
Camelot 1967,  G)
24
The Cassandra Crossing 1976,  R)
25
Milk 2008,  R)
26
Mystic River 2003,  R)
27
I Am Sam 2001,  PG-13)
28
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
29
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
30
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
31
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
32
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
33
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
34
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
35
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
36
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
37
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
38
Cinderella Man 2005,  PG-13)
39
Master and Commander: The Far Side of the World 2003,  PG-13)
40
The Insider 1999,  R)
41
Proof of Life 2000,  R)
42
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
43
Happy Feet 2006,  PG)
44
Bicentennial Man 1999,  PG)
45
Dead Poets Society 1989,  PG)
46
Patch Adams 1998,  PG-13)
47
One Hour Photo 2002,  R)
48
The Birdcage 1996,  R)
49
Awakenings 1990,  PG-13)
50
The Fisher King 1991,  R)
51
Jakob the Liar 1999,  PG-13)
52
Where The River Runs Black 1986,  PG)
53
Avalon 2001,  R)
54
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
55
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
56
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
57
Remember the Titans 2000,  PG)
58
Ray 2004,  PG-13)
59
The Manchurian Candidate 2004,  R)
60
The Bone Collector 1999,  R)
61
The Great Debaters 2007,  PG-13)
62
John Q 2001,  PG-13)
63
Out of Time 2003,  PG-13)
64
The Pelican Brief 1993,  PG-13)
65
Glory 1989,  R)
66
Crimson Tide 1995,  R)
67
The Hurricane 1999,  R)
68
Fallen 1998,  R)
69
Malcolm X 1992,  PG)
70
Courage Under Fire 1996,  R)
71
Virtuosity 1995,  R)
72
Andre's Mother 1990,  Unrated)
73
Go Toward the Light 1988,  PG)
74
Johnny Belinda 1982,  Unrated)
75
The Pianist 2002,  R)
76
Mr. Holland's Opus 1995,  PG)
77
Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey 1988,  PG-13)
78
Slumdog Millionaire 2008,  R)
79
Knowing 2009,  PG-13)
80
Angels & Demons 2009,  PG-13)
81
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
82
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
83
Forrest Gump 1994,  PG-13)
84
Saving Private Ryan 1998,  R)
85
The Green Mile 1999,  R)
86
Apollo 13 1995,  PG)
87
A League of Their Own 1992,  PG)
88
The Money Pit 1986,  PG)
89
Casablanca 1942,  PG)
90
Ben Hur 2003,  Unrated)
91
The Ten Commandments 1956,  G)
92
Hamlet 1996,  PG-13)
93
Soylent Green 1973,  PG)
94
Gone With the Wind 1939,  G)
95
Pinocchio 1940,  G)
96
Fantasia 1940,  G)
97
Cinderella 1950,  G)
98
Sleeping Beauty 1959,  G)
99
Finding Nemo 2003,  G)
100
Mary Poppins 1964,  G)
101
The Piano 1993,  R)
102
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
103
Troy 2004,  R)
104
Ratatouille 2007,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments