My Favorite Movies


  QiRA's Rating My Rating
1
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
Oh My Man, can't hardly breathe when he was act in it. Love ya Leo!!! :-p
2
A Cinderella Story 2004,  PG)
A Cinderella Story
Nice and very touchy for me...
3
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
Oh God, My Leo...
4
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
always the best
5
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
6
The Princess Diaries 2001,  G)
The Princess Diaries
Just love the way of princess and prince...
7
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
I Like it !!!
8
On the Line 2001,  PG)
On the Line
The first time I watched Lance Bass main actor movie, still freak about him, but he's gay... Oh...:(
9
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
I love the Torch man...
10
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams 2002,  PG)
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams
Spanish thing always the best, add to agent things, hmm perfectamente...
11
The Beach 2000,  R)
The Beach
Just love Leo!!
12
Bridge to Terabithia 2007,  PG)
Bridge to Terabithia
My young memory come back when I watch it!
13
Speed 1994,  R)
Speed
Very cool, Love ya ....Keanu!!!
14
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
Nice hero!
15
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
CRa...ZY... n romantic but silly
16
Agent Cody Banks 2003,  PG)
Agent Cody Banks
Nice teens...
17
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
C..R..A..Z...Y...
18
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
The Fast and the Furious: Tokyo Drift
I love this movie a lot!!! So Japanese....
19
Monsters, Inc. 2001,  G)
Monsters, Inc.
Love this movie, it's so deep especially for the baby n the monster, hu?
20
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
I like musical drama, n this is very teen musical movie... Love it !
21
High School Musical 2 2007,  G)
High School Musical 2
Love the musics so much , n it's more coloring than before
22
Bring It On 2000,  PG-13)
Bring It On
I love cheerleader.........
23
Bring It On: All or Nothing 2006,  PG-13)
Bring It On: All or Nothing
This one is very new, so always cheering, hu?
Go Rihanna, n I love hayden... She's
inspiring a lot for me now, hu? Go Cheerleader.........
24
Batman Begins 2005,  PG-13)
25
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
26
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
Coyote Ugly
Like Adam Garcia so much. Love ya Kevin O'Donell....Hahaha...
Dance always best, guys ;P
27
Center Stage 2000,  PG-13)
Center Stage
Really curios about this movie.... still not seing it... Oh Gosh, it must be cool of Ballet.....
28
Take the Lead 2006,  PG-13)
Take the Lead
Just Love Antonio Banderas and Dance Ballroom movie... GO Dancing!!!!
29
You Got Served 2004,  PG-13)
You Got Served
I like that Alley dance !!! Touchy for me to see that murderer kid !!!
30
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
Just Like Heaven
Finding someone like you know him from the past, but actually U never meet him in reality!!! really wanna have that situation..., but I think it's impossible :-P
31
Garfield: A Tail of Two Kitties 2006,  PG)
Garfield: A Tail of Two Kitties
It's funny, crazy, and naughty cat!!! I love this kitty cat, hahahaha....
32
Uptown Girls 2003,  PG-13)
Uptown Girls
It's just funny that seeing matureness in 8 years old girl, but the mature one seems to be childish! Huhuhu...
I like this movie, n sometimes I am like that too...
33
House of D 2004,  PG-13)
House of D
I love this movie, it's kinda having big struggle.... It's really deep n having a lot of memories in child time, I guess. But it's amazing to see David Duchovny in here. I like him...
34
Baby's Day Out 1994,  PG)
35
High School Musical 3: Senior Year 2008,  G)
High School Musical 3: Senior Year
I wanna see the continue movie. I love high school musical since the first one...
36
Junior 1994,  PG-13)
Junior
It's an old movie which I always want to watch. No boredom, and always feel funny to see Arnold want to birth his child... hahahaha...
37
Last Holiday 2006,  PG-13)
Last Holiday
I was really cheered with this movie, but also cried when I heard she said something to herself in the mirror. Wow, can't imagine to know that U R in the 3 weeks more to live... But thank God, it isn't true!!! Nice movie and really inspired me... Thanks Queen latifah
38
Jumper 2008,  PG-13)
Jumper
i just like it from the first time I watched the thriller, it would be a great movie...
love that Teleport things... and sounds very me , hu ?
39
My Girl 1991,  PG)
My Girl
Hmm, I see a lil' girl feeling here... And I felt I'm loosing it, I felt like I'm into it and this movie is a very true act as a daughter feeling as alabil girl... I love it !!!
40
The Secret Garden 1993,  PG)
The Secret Garden
I have read this novel, but then I was suprised that it is in a movie, nice to memorize it again...
41
TMNT 2007,  PG)
TMNT
I love them all, I really miss them. Well, sounds mikey is my fave one, So way the go Ninja Turtle....
42
Feast of Love 2007,  R)
Feast of Love
I just love this movie, very life drama n some teach me as a good lead, very meaningful !!!! huhuhu...
43
Nim's Island 2008,  PG)
Nim's Island
I just love Gerard's in here.... n abigail too, it's a very cool movie

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments