My Favorite Movies


  1. QCritic
  2. Lawrence

Movies I enjoyed or just had a good time watching

  QCritic's Rating My Rating
1
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
One of the finest pictures I've seen..over and over again
2
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
great effects and acting
3
Donnie Brasco 1997,  R)
Donnie Brasco
My hat's off to Johnny Depp for his lead role
4
Serpico 1973,  R)
Serpico
An award winner and classic
5
Scent of a Woman 1992,  R)
Scent of a Woman
Great performance by Pacino.
Hooaah!
6
Superman II 1981,  PG)
Superman II
Was more entertaining and full of excitement than the 1st one.
7
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
Now this was full of action
8
War of the Worlds 2005,  PG-13)
9
Going in Style 1979,  PG)
Going in Style
Very Funny. They don't make comedies like this anymore
10
Batman 1989,  PG-13)
Batman
The 1st and possibly the best I've ever seen. Nicholson's joker was awesome
11
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
12
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
13
Mean Girls 2004,  PG-13)
14
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
cute
15
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
Enjoyed it
16
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
alright..had funny moments

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments