My Favorite Movies


  qbrrt's Rating My Rating
1
Memento 2000,  R)
2
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
3
Fight Club 1999,  R)
4
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
5
Waiting for Guffman 1997,  R)
6
Pee-wee's Big Adventure 1985,  PG)
7
The Usual Suspects 1995,  R)
8
Bottle Rocket 1996,  R)
9
Brazil 1985,  R)
10
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
11
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
12
Half Nelson 2006,  R)
13
The United States of Leland 2002,  R)
14
Suspiria 1977,  R)
15
Reservoir Dogs 1992,  R)
16
The Science of Sleep 2006,  R)
The Science of Sleep
this movie made me smile and laugh. the first half or so was so wonderful and took me to a fantasy world. the second half was a little more somber, but really captured my generations love life and what always seems to happen when you like someone. anyway, i love this movie
17
The Aviator 2004,  PG-13)
18
Shallow Grave 1994,  R)
19
The Grave 1996,  R)
20
Second Best 2004,  PG-13)
21
Storytelling 2001,  R)
22
Margot at the Wedding 2007,  R)
23
Rize 2004,  PG-13)
24
Everything is Illuminated 2005,  PG-13)
25
Shaun of the Dead 2004,  R)
26
Pi 1998,  R)
27
Wings of Desire 1987,  PG-13)
28
Kung Fu Hustle 2004,  R)
29
Donnie Darko 2001,  R)
30
Dark City 1998,  R)
31
Magnolia 1999,  R)
32
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
33
Mystery Science Theater 3000: The Movie 1996,  PG-13)
34
Billy Elliot 2001,  R)
35
Harold and Maude 1971,  PG)
36
Gangs of New York 2002,  R)
37
The Blues Brothers 1980,  R)
38
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
39
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
40
Swingers 1996,  R)
41
Snatch 2001,  R)
42
Kicking and Screaming 1995,  R)
43
The Prestige 2006,  PG-13)
44
Wilbur Wants to Kill Himself 2002,  R)
45
The Departed 2006,  R)
46
Notes on a Scandal 2006,  R)
47
There Will Be Blood 2007,  R)
48
Doubt 2008,  PG-13)
49
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
50
The Machinist 2003,  R)
51
Mike Birbiglia: What I Should Have Said Was Nothing: Tales From My Secret Public Journal 2007,  Unrated)
52
Zach Galifianakis: Live at the Purple Onion 2007,  Unrated)
53
Ricky Gervais Live: Animals 2003,  Unrated)
54
Ricky Gervais: Out of England: The Stand-Up Special 2008,  Unrated)
55
Dave Chappelle: For What It's Worth 2004,  Unrated)
56
Dave Chappelle: Killin' Them Softly 2000,  Unrated)
57
East of Eden 1955,  PG)
58
The Original Kings of Comedy 2000,  R)
59
Brick 2006,  R)
60
Freaks 1932,  Unrated)
61
The Squid and the Whale 2006,  R)
62
Harvey 1950,  Unrated)
63
Hot Fuzz 2006,  R)
64
The Pink Panther Strikes Again 1976,  PG)
65
Me and You and Everyone We Know 2004,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments