My Favorite Movies
| qbic's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Pagemaster 1994, G) |
|
| 2 |
Crash 2005, R) |
|
| 3 |
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999, PG-13) |
|
| 4 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 5 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 6 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 7 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 8 |
Heat 1995, R) |
|
| 9 |
Point Break 1991, R) |
|
| 10 |
My Life Without Me 2003, R) |
|
| 11 |
The Red Violin (Le violon rouge) 1998, R) |
|
| 12 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 13 |
Trainspotting 1996, R) |
|
| 14 |
My Left Foot 1989, R) |
|
| 15 |
Snatch 2001, R) |
|
| 16 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 17 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 18 |
Howl's Moving Castle 2005, PG) |
|
| 19 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 20 |
Vincent 1982, G) |
|
| 21 |
The Straight Story 1999, G) |
|
| 22 |
Interstate 60 2002, R) |





















