Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  pyrogrrl2000's Rating My Rating
1
Yojimbo 1961,  Unrated)
2
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
3
The Fifth Element 1997,  PG-13)
4
Ran 1985,  R)
5
Akira 1988,  R)
6
Oldboy 2004,  R)
7
300 2007,  R)
8
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
9
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
10
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
11
Clerks 1994,  R)
12
Fight Club 1999,  R)
13
V for Vendetta 2006,  R)
14
American History X 1998,  R)
15
The Matrix 1999,  R)
16
Pitch Black 2000,  R)
17
Full Metal Jacket 1987,  R)
18
Iron Man 2008,  PG-13)
19
Paprika 2006,  R)
20
Total Recall 1990,  R)
21
Thief and the Cobbler 1995,  G)
22
Spirited Away 2001,  PG)
23
My Neighbor Totoro 1988,  G)
24
The Princess Bride 1987,  PG)
25
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
26
District B13 (Banlieue 13) 2004,  R)
27
Snatch 2001,  R)
28
Gattaca 1997,  PG-13)
29
Dune 1984,  PG-13)
30
The Warriors 1979,  R)
31
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
32
Pan's Labyrinth 2006,  R)
33
Hellboy 2004,  PG-13)
34
The Matrix Reloaded 2003,  R)
35
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
36
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
37
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
38
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
39
War of the Worlds 2005,  PG-13)
40
Casino Royale 2006,  PG-13)
41
The Jungle Book 1967,  G)
42
The Sword in the Stone 1963,  G)
43
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
44
El Orfanato (The Orphanage) 2007,  R)
45
Hero 2002,  PG-13)
46
Gladiator 2000,  R)
47
XXX 2002,  PG-13)
48
Sanjuro (Tsubaki Sanjûrô) 1962,  PG-13)
49
Overboard 1987,  PG)
50
Why Did I Get Married? 2007,  PG-13)
51
Tsotsi (Thug) 2005,  R)
52
The Lion King 1994,  G)
53
Aladdin 1992,  G)
54
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
55
Men in Black 1997,  PG-13)
56
Jurassic Park 1993,  PG-13)
57
Independence Day 1996,  PG-13)
58
WALL-E 2008,  G)
59
Wanted 2008,  R)
60
The Dark Knight 2008,  PG-13)
61
Kung Fu Panda 2008,  PG)
62
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) 2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments