My Favorite Movies


  1. pygmyking
  2. Robert

The mutable 'assemblage' of my current favourite films (the beautiful, beguiling, moving, charming ~ and occasionally hilarious) in the best order of preference that I could manage at the time.

  pygmyking's Rating My Rating
1
The Celebration (Festen) 1998,  R)
2
2046 2004,  R)
2046
The perfect marriage of the talents of Wong Kar-Wai and Christopher Doyle - visually arresting and dramatically affecting.
3
Audition (Ôdishon) 1999,  R)
4
Mulholland Drive 2001,  R)
5
The Draughtsman's Contract 1982,  R)
6
Solyaris (Solaris) 1976,  PG)
7
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
8
L'année dernière à Marienbad (Last Year at Marienbad) 1961,  Unrated)
9
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
10
Tokyo Story ,  Unrated)
11
Ed Wood 1994,  R)
12
The Remains of the Day 1993,  PG)
The Remains of the Day
Probably the most faithful and accomplished novel adaptation I've ever seen. Specifically, an insight into a moribund world, and more universally, a meditation on lost time and missed opportunities. Wonderfully subtle and emotionally resonant performances throughout; heart-breaking, elegant and infuriating.
13
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) 1920,  Unrated)
14
Amores Perros 2000,  R)
15
The Talented Mr. Ripley 1999,  R)
16
Tôkyô yakyoku 1997,  Unrated)
17
Beijing Bicycle 2001,  PG-13)
18
Sans soleil (Sunless) 1982,  R)
19
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) 2002,  R)
20
This Is Spinal Tap 1984,  R)
21
I Am Cuba (Soy Cuba) 1964,  Unrated)
22
The Science of Sleep 2006,  R)
23
Syndromes and a Century (Sang sattawat) 2006,  Unrated)
24
Tony Takitani 2004,  Unrated)
25
Oldboy 2004,  R)
26
Les Amants (The Lovers) 1958,  Unrated)
27
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring 2003,  R)
28
Elegy 2008,  R)
29
Late Spring 1949,  G)
30
American Splendor 2003,  R)
31
Slumdog Millionaire 2008,  R)
32
Sideways 2004,  R)
33
Brief Encounter 1945,  Unrated)
34
Dancer in the Dark 2000,  R)
35
Cabaret 1972,  PG)
36
Magnolia 1999,  R)
37
Lost In Translation 2003,  R)
38
Igby Goes Down 2002,  R)
39
Separate Tables 1958,  Unrated)
40
Kontroll 2004,  R)
41
Primer 2003,  PG-13)
42
Opera Jawa 2006,  Unrated)
43
Videodrome 1983,  R)
44
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005,  R)
45
Atomised (Elementarteilchen) (Elementary Particles) 2006,  Unrated)
46
Casablanca 1942,  PG)
47
San tiao ren (Away with Words) 1998,  Unrated)
48
Zatôichi (The Blind Swordsman: Zatoichi) 2003,  R)
49
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
50
Broken Flowers 2005,  R)
51
The Consequences of Love (Le Conseguenze dell'amore) 2004,  Unrated)
52
Lights in the Dusk (Laitakaupungin valot) 2006,  Unrated)
53
A Matter of Life and Death (Stairway to Heaven) 1946,  PG)
54
Whisky 2004,  Unrated)
55
Stellet Licht (Silent Light) 2007,  Unrated)
56
El Aura (The Aura) 2005,  Unrated)
57
Crash 2005,  R)
58
Short Cuts 1993,  R)
59
The Elephant Man 1980,  PG)
60
The Big Sleep 1946,  PG)
61
Eagle vs. Shark 2007,  R)
62
Happiness 1998,  NC-17)
63
Scener ur ett äktenskap (Scenes from a Marriage) 1973,  PG)
64
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) 1948,  Unrated)
65
Rushmore 1998,  R)
66
There Will Be Blood 2007,  R)
67
The Wicker Man 1974,  R)
68
The Importance of Being Earnest 1952,  PG)
69
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
70
The Third Man 1949,  Unrated)
71
Coffee and Cigarettes 2003,  R)
72
Ghost World 2001,  R)
73
The Happiness of the Katakuris 2001,  R)
74
Höstsonaten (Autumn Sonata) 1978,  R)
75
The Cave of the Yellow Dog (Die Hohle des gelben Hundes) 2005,  G)
76
Nostalghia 1983,  Unrated)
Nostalghia
Can't help but describe this film pretentiously: As is the more etymologically accurate usage of the word, this film is about national rather than temporal nostalgia. More painterly than traditionally cinematic, Tarkovsky prefers long, quiet shots - all of which are studied and beautiful. Admirable for the paradoxical fullness and economy of images and writing - nothing is trivial.
77
The Libertine 2004,  R)
78
Adaptation 2002,  R)
Adaptation
A great film for those of us, like me, that love everything solipsistic about art: self-referential, self-parodying and self-indulgent in the best possible way.
79
Me and You and Everyone We Know 2004,  R)
80
Thank You For Smoking 2005,  R)
81
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet) 1957,  Unrated)
82
Valerie and Her Week of Wonders 1970,  Unrated)
83
Venus 2006,  R)
84
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) 1960,  Unrated)
85
Happy-Go-Lucky 2008,  R)
86
Annie Hall 1977,  PG)
87
The Aerial (La Antena) 2007,  Unrated)
88
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) 2003,  R)
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters)
Toys inventively with the old cinematic ambiguity of psychology/supernature. A fine example of the indisputable (aesthetic) superiority of the horror genre in Asia compared to the cinema of the West.
89
The Band's Visit (Bikur Ha-Tizmoret) 2007,  PG-13)
90
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
91
Days of Being Wild (A Fei zheng chuan) 1990,  Unrated)
92
The Darjeeling Limited 2007,  R)
93
Night and the City 1950,  R)
94
Pandora's Box 1929,  Unrated)
95
Being John Malkovich 1999,  R)
96
28 Weeks Later... 2007,  R)
28 Weeks Later...
I'd very scarcely say it of any film, but this sequel benefits greatly from the increased budget and production values. The sequence of Robert Carlyse's self-serving flight early on is probably the profoundest moral shock I've ever experienced in a horror film.
97
Creep 2004,  R)
98
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
99
Closer 2004,  R)
100
Wristcutters - A Love Story 2006,  R)
101
28 Days Later 2002,  R)
102
House On Haunted Hill 1959,  PG)
103
One Hour Photo 2002,  R)
104
Visitor Q (Bijitâ Q) 2001,  R)
105
Sketches of Frank Gehry 2005,  PG-13)
106
Delicatessen 1991,  R)
107
A Prairie Home Companion 2006,  PG-13)
108
Epidemic 1987,  Unrated)
109
Leaving Las Vegas 1995,  R)
110
The Sheltering Sky 1990,  R)
111
Office Space 1999,  R)
112
Barton Fink 1991,  R)
113
Helvetica 2007,  Unrated)
114
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
115
Pan's Labyrinth 2006,  R)
116
Europa (Zentropa) 1991,  R)
117
Der Letzte Mann (The Last Laugh) 1924,  PG)
118
Into Great Silence 2005,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments