My Favorite Movies
| pxs502's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
American Gangster 2007, R) |
|
| 2 |
Saturday Night Fever 1977, R) |
|
| 3 |
Cabaret 1972, PG) |
|
| 4 |
Fiddler on the Roof 1971, G) |
|
| 5 |
Calamity Jane 1984, Unrated) |
|
| 6 |
The Manchurian Candidate 2004, R) |
|
| 7 |
Marley & Me 2008, PG) |
|
| 8 |
Man on Fire 2004, R) |
|
| 9 |
Training Day 2001, R) |
|
| 10 |
There Will Be Blood 2007, R) |
|
| 11 |
The Last King of Scotland 2006, R) |
|
| 12 |
Hotel Rwanda 2004, PG-13) |
|
| 13 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 14 |
The Pianist 2002, R) |
|
| 15 |
The Soloist 2008, PG-13) |
|
| 16 |
My Best Friend's Wedding 1997, PG-13) |
|
| 17 |
Insomnia 2002, R) |
|
| 18 |
Equilibrium 2002, R) |
|
| 19 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 20 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 21 |
Empire of the Sun 1987, PG) |
|
| 22 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R) |
|
| 23 |
Notes on a Scandal 2006, R) |
|
| 24 |
The Pursuit of Happyness 2006, PG-13) |
|
| 25 |
Ali 2001, R) |
























