My Favorite Movies
| pursuedbyjoy's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Princess Bride 1987, PG) |
|
| 2 |
Emma 1996, PG) |
|
| 3 |
Pride and Prejudice 2003, PG) |
|
| 4 |
The Village 2004, PG-13) |
|
| 5 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 6 |
Ever After: A Cinderella Story 1998, PG-13) |
|
| 7 |
The Emperor's New Groove 2000, G) |
|
| 8 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 9 |
Spirited Away 2001, PG) |
|
| 10 |
Sense and Sensibility 1995, PG) |
|
| 11 |
Glory 1989, R) |
|
| 12 |
Arabian Nights 2000, Unrated) |
|
| 13 |
Nicholas Nickleby 2002, PG) |
|
| 14 |
Sesame Street - Big Bird In Japan 2004, Unrated) |
|
| 15 |
Moby Dick 1998, PG) |
|
| 16 |
The Gospel of John , G) |
|
| 17 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 18 |
Lady in the Water 2006, PG-13) |
|
| 19 |
Pride and Prejudice 2005, PG) |
|
| 20 |
The Muppet Christmas Carol 1992, G) |
|
| 21 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005, PG) |
|
| 22 |
The 10th Kingdom 2002, Unrated) |
|
| 23 |
Sophie Scholl: The Final Days 2005, PG) |























