Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  purplemist23's Rating My Rating
1
The Lost Boys 1987,  R)
2
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
3
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
Cheaper by the Dozen 2
Loved the first one so so cant wait to see this one
4
Cheaper By the Dozen 1950,  PG)
5
Father of the Bride 1991,  PG)
6
Father of the Bride Part II 1995,  PG)
7
Father of the Bride 1950,  Unrated)
8
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
9
The Princess Bride 1987,  PG)
10
Runaway Bride 1999,  PG)
11
Gone With the Wind 1939,  G)
12
Grumpy Old Men 1993,  PG-13)
13
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
14
Grumpier Old Men 1995,  PG-13)
15
Men in Black II 2002,  PG-13)
16
The Family Stone 2005,  PG-13)
17
Team America - World Police 2004,  R)
18
The Sword in the Stone 1963,  G)
19
Romancing the Stone 1984,  PG)
20
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Huge Harry Potter Fan here love it
21
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
22
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
23
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
AWESOME MOVIE LOVVVVVVVVVVVVED IT
24
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
25
Miss Potter 2006,  PG)
26
Because I Said So 2007,  PG-13)
27
Catch and Release 2007,  PG-13)
28
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
one of my favorites
29
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
30
All the Pretty Horses 2000,  PG-13)
31
Diary of a Mad Black Woman 2005,  PG-13)
32
Two Moon Junction 1988,  R)
33
A Walk on the Moon 1999,  R)
34
Pathfinder 2007,  R)
35
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
LOVED IT
36
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
37
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
Great movie need tissue for this one...
38
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
Awesome movie to watch with the man or woman you love
39
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Loved this movie as well
40
Finding Nemo 2003,  G)
41
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
42
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
Made me cry big time
43
Step Up 2006,  PG-13)
44
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
45
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
made me want to learn how to drive a stick lol
46
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
47
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
LOVED IT
48
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
awesome date movie
49
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
Great movie love it
50
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
51
A Cinderella Story 2004,  PG)
A Cinderella Story
awesome movie...my daughter loves this movie
52
The Longest Yard 2005,  PG-13)
The Longest Yard
AWESOME movie
53
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Awesome movie
54
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
55
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
56
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
great moive
57
Grease 1978,  PG)
58
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
59
She's the Man 2006,  PG-13)
60
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
61
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
ALSO LOVED THIS MOVIE AND WILL own this movie when it comes out on DVD
62
American Pie 1999,  R)
American Pie
Hilarious lol
63
Shrek 2001,  PG)
64
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Great movie
65
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
Awesome movie
66
Click 2006,  PG-13)
67
Braveheart 1995,  R)
68
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
Great movie
69
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
LOVED IT
70
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
Must see lol couldnt stop laughing at this movie lol
71
Ghost Rider 2007,  PG-13)
Ghost Rider
LOVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEDDDDDDDDDDDD this movie
72
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
73
Cliffhanger 1993,  R)
74
Phenomenon 1996,  PG)
75
Pinocchio 1940,  G)
76
Lords of Dogtown 2005,  PG-13)
77
Contact 1997,  PG)
78
Clerks 1994,  R)
79
Sky Captain and the World of Tomorrow 2004,  PG)
80
Blast from the Past 1999,  PG-13)
81
Walking Tall 2004,  PG-13)
82
Soul Plane 2004,  R)
83
Tango & Cash 1989,  R)
84
America's Sweethearts 2001,  PG-13)
85
You Got Served 2004,  PG-13)
86
Tristan & Isolde 2005,  PG-13)
Tristan & Isolde
Named our son Tristan after thsi movie
87
Confessions of a Teenage Drama Queen 2004,  PG)
88
Freaky Friday 2003,  PG)
89
Groundhog Day 1993,  PG)
90
Shallow Hal 2001,  PG-13)
91
Cool Runnings 1993,  PG)
92
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
93
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
94
Atlantis - The Lost Empire 2001,  PG)
95
Beauty and the Beast 1992,  G)
96
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
97
Minority Report 2002,  PG-13)
98
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
99
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
100
Babe 1995,  G)
101
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
102
Big Momma's House 2000,  PG-13)
103
Me, Myself & Irene 2000,  R)
104
Independence Day 1996,  PG-13)
105
The Matrix Revolutions 2003,  R)
106
First Knight 1995,  PG-13)
107
Clerks II 2006,  R)
108
Escape from New York 1981,  R)
109
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
110
Calendar Girls 2003,  PG-13)
111
Serenity 2005,  PG-13)
112
Casper 1995,  PG)
113
The Fifth Element 1997,  PG-13)
114
Fantastic Four 2005,  PG-13)
115
Hook 1991,  PG)
116
Night at the Museum 2006,  PG)
117
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
118
Are We Done Yet? 2007,  PG)
119
The Neverending Story 1984,  PG)
120
The Shaggy Dog 2006,  PG)
The Shaggy Dog
LOVE LOVE LOVE THISMOVIE
121
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
122
Elf 2003,  PG)
123
Rocky 1976,  PG)
Rocky
Great movie love it
124
Rocky II 1979,  PG)
125
Rocky IV 1985,  PG)
126
Rocky V 1990,  PG-13)
Rocky V
LOVE LOVE LOVE THIS MOVIE IM A HUGE ROCKY FAN AS WELL
127
Rocky III 1982,  PG)
128
Rocky Balboa 2006,  PG)
129
The Haunting 1999,  PG-13)
The Haunting
Surprisely I loved this movie
130
License to Drive 1988,  PG-13)
131
Dream a Little Dream 1989,  PG-13)
132
Dream a Little Dream 2 1994,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments