My Favorite Movies
| purplekelly's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Blazing Saddles 1974, R) |
|
| 2 |
Pee-wee's Big Adventure 1985, PG)
Excellent movie and one of my all time favourites. |
|
| 3 |
The United States of Leland 2002, R) |
|
| 4 |
It's a Wonderful Life 1946, G) |
|
| 5 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 6 |
A Night at the Opera 1935, Unrated) |
|
| 7 |
Batman: The Movie 1966, PG) |
|
| 8 |
American History X 1998, R) |
|
| 9 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 10 |
Lord of War 2005, R) |
|
| 11 |
Alfie 1966, PG) |
|
| 12 |
Mystery Men 1999, PG-13) |
|
| 13 |
Gremlins 1984, PG) |
|
| 14 |
Gremlins 2: The New Batch 1990, PG-13) |
|
| 15 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 16 |
Ghostbusters 1984, PG) |
|
| 17 |
The Goonies 1985, PG) |
|
| 18 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 19 |
Flight of the Navigator 1986, PG) |
|
| 20 |
The Illusionist 2006, PG-13) |
|
| 21 |
Identity 2003, R) |
|
| 22 |
A Day at the Races 1937, Unrated) |
|
| 23 |
Duck Soup 1933, Unrated) |
|
| 24 |
Con Air 1997, R) |
|
| 25 |
Police Academy 1984, R) |
|
| 26 |
Ace Ventura: Pet Detective 1994, PG-13) |
|
| 27 |
Ladder 49 2004, PG-13) |
|
| 28 |
Keeping the Faith 2000, PG-13) |
|
| 29 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 30 |
American Psycho 2000, R) |
|
| 31 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 32 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 33 |
Stir Crazy 1980, R) |
|
| 34 |
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) 2002, R) |
|
| 35 |
Rat Race 2001, PG-13) |
|
| 36 |
Dirty Rotten Scoundrels 1988, PG) |
|
| 37 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 38 |
Three Amigos! 1986, PG) |
|
| 39 |
Planes, Trains and Automobiles 1987, R) |
|
| 40 |
Parenthood 1989, PG-13) |
|
| 41 |
The Man with Two Brains 1983, R) |
|
| 42 |
Elf 2003, PG) |
|
| 43 |
A Night at the Roxbury 1998, PG-13) |
|
| 44 |
Santa Claus - The Movie 1985, PG) |
|
| 45 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971, G) |













































