Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. purple8441
  2. lilac

Give list a short description

  purple8441's Rating My Rating
1
The Princess Bride 1987,  PG)
2
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
amazing book- sexest friccken movie ive ever seen!!!!!!!!! james edward and jacob are my lovers
3
Benny & Joon 1993,  PG)
Benny & Joon
the besst movie ever!!!!!!!!!!!!!!!!best actor ever
4
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
best actor ever it was amazing!!!!!!!!!!!!
5
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
koolness
6
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
best actor ever!
7
Finding Neverland 2004,  PG)
8
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
best actor ever! johnny depp
9
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
besst actor ever! johnny depp
10
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
best actor ever!
11
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
best actor ever!
12
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
best actor ever
13
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
best actor ever!
14
From Hell 2001,  R)
From Hell
best actor ever!
15
Platoon 1986,  R)
Platoon
best actor ever!
16
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
17
Peter Pan 2003,  PG)
18
Zoolander 2001,  PG-13)
19
Little Miss Sunshine 2006,  R)
20
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
amazing!!! i <3 u ricky!!!!!!
21
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
the book was better
22
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
just keep swimming!
23
Forrest Gump 1994,  PG-13)
24
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
not as good as the book
25
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
not as ggod as the book
26
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
not as good as the book
27
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
not as good as the book
28
Flubber 1997,  PG)
29
The Blues Brothers 1980,  R)
30
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
31
An American Tail - Fievel Goes West 1991,  G)
32
Cats & Dogs 2001,  PG)
33
Jackass: Number Two 2006,  R)
34
Snow White and the Seven Dwarfs 1937,  G)
35
George of the Jungle 1997,  PG)
36
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
37
The Aristocats 1970,  G)
38
Legally Blonde 2001,  PG-13)
39
The Little Mermaid 1989,  G)
40
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
41
Madagascar 2005,  PG)
42
Cinderella 1950,  G)
43
Grease 1978,  PG)
Grease
this movie is hott!!!!
44
Liar Liar 1997,  PG-13)
45
A Cinderella Story 2004,  PG)
46
Mean Girls 2004,  PG-13)
47
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
48
The Princess Diaries 2001,  G)
49
Adam Sandler's Eight Crazy Nights 2002,  PG-13)
50
She's the Man 2006,  PG-13)
51
Office Space 1999,  R)
52
An American Tail - The Mystery of the Night Monster 2000,  G)
53
An American Tail 1986,  G)
54
Jackass - The Movie 2002,  R)
55
Dr. Seuss - The Cat in the Hat 2003,  PG)
56
Another Cinderella Story 2008,  PG)
57
The Lizzie McGuire Movie 2003,  PG)
58
Dumbo 1941,  G)
59
Hook 1991,  PG)
60
Nanny McPhee 2006,  PG)
61
Lady and the Tramp 1955,  G)
62
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
63
Peter Pan in Return to Never Land 2002,  G)
64
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
65
Shrek 2 2004,  PG)
66
The Prince and Me 2004,  PG)
67
Ice Princess 2005,  G)
68
Ella Enchanted 2004,  PG)
69
Hocus Pocus 1993,  PG)
70
Rain Man 1988,  R)
71
Ratatouille 2007,  G)
72
The Fox and the Hound 1981,  G)
73
The Secret of NIMH 1982,  G)
74
Beauty And The Beast - Belle's Magical World 2003,  G)
75
Wizard of Oz 1925,  Unrated)
76
The Brave 1997,  Unrated)
The Brave
beat actor ever!
77
The Libertine 2004,  R)
The Libertine
beat actor ever
78
Deep Sea 3D 2006,  G)
Deep Sea 3D
best actor ever
79
Arizona Dream 1993,  R)
Arizona Dream
best actor ever
80
Private Resort ,  R)
81
Cannes Man 1996,  R)
Cannes Man
best actor ever
82
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
best actor ever!!!!!!!!!
83
Dead Man 1995,  R)
Dead Man
best actor ever
84
The Ninth Gate 1999,  R)
The Ninth Gate
best actor ever
85
Secret Window 2004,  PG-13)
Secret Window
best actor ever!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
86
The Source 1999,  Unrated)
The Source
best actor ever
87
Public Enemies 2009,  R)
Public Enemies
best actor ever
88
Shantaram 2008,  Unrated)
Shantaram
best actor ever
89
Breakfast with Hunter 2003,  Unrated)
Breakfast with Hunter
best actor ever
90
Slow Burn 1986,  R)
Slow Burn
best actor ever
91
When the Road Bends...tales of a Gypsy Caravan 2007,  Unrated)
When the Road Bends...tales of a Gypsy Caravan
best actor ever
92
Blow 2001,  R)
Blow
best actor ever
93
Cry-Baby 1990,  PG-13)
Cry-Baby
best actor ever it was amazing!!!!!!!!!!!!!!!
94
Don Juan DeMarco 1995,  PG-13)
Don Juan DeMarco
best actor ever
95
Ed Wood 1994,  R)
Ed Wood
best actor ever
96
Nick of Time 1995,  R)
Nick of Time
best actor ever
97
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
best actor ever
98
The Man Who Cried 2000,  R)
The Man Who Cried
best actor ever
99
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
Once Upon a Time in Mexico
best actor ever
100
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
A Nightmare on Elm Street
best actor ever
101
Lost in La Mancha 2002,  R)
Lost in La Mancha
best actor ever
102
Before Night Falls 2001,  R)
Before Night Falls
best actor ever
103
Donnie Brasco 1997,  R)
Donnie Brasco
best actor ever
104
Buy the Ticket, Take the Ride: Hunter S. Thompson on Film 2006,  Unrated)
Buy the Ticket, Take the Ride: Hunter S. Thompson on Film
best actor ever
105
Catcher in the Rye 1997,  Unrated)
106
The Astronaut's Wife 1999,  R)
The Astronaut's Wife
best actor ever
107
Chocolat 2000,  PG-13)
Chocolat
best actor ever
108
All the Love You Cannes! 2002,  Unrated)
All the Love You Cannes!
best actor ever
109
The Breakfast Club 1985,  R)
110
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
amazing!!!!!!!!
111
Beetlejuice 1988,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments