My Favorite Movies
| purnimaseth92's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Vivah 2005, Unrated) |
|
| 2 |
Umrao Jaan 2005, Unrated) |
|
| 3 |
Swades 2004, Unrated) |
|
| 4 |
Kisna: The Warrior Poet 2005, Unrated) |
|
| 5 |
Kabhi Khushi Kabhie Gham 2001, PG) |
|
| 6 |
Dhoom 2 (Dhoom:2) 2006, Unrated) |
|
| 7 |
Devdas 2002, PG) |
|
| 8 |
Kal Ho Naa Ho 2003, Unrated) |
|
| 9 |
Salaam-e-Ishq 2007, Unrated) |
|
| 10 |
Guru 2007, Unrated) |
|
| 11 |
Kabhi Alvida Naa Kehna 2006, Unrated) |
|
| 12 |
Shakti - The Power 2002, Unrated) |
|
| 13 |
Shaadi Karke Phas Gaya Yaar 2006, Unrated) |
|
| 14 |
Dilwale Dulhania Le Jayenge 1995, G) |
|
| 15 |
Dil To Pagal Hai (The Heart Is Crazy) 1997, Unrated) |
|
| 16 |
Straight From the Heart (Hum Dil De Chuke Sanam) 1999, Unrated) |
|
| 17 |
Naruto the Movie: Ninja Clash in the Land of Snow (Gekijô-ban Naruto: Daikatsugeki!) 2004, Unrated) |
|
| 18 |
Humko Deewana Kar Gaye 2006, Unrated) |
|
| 19 |
Satyam Shivam Sundaram: Love Sublime 1978, Unrated) |
|
| 20 |
Gaja Gamini 2001, Unrated) |
|
| 21 |
Hum Aapke Hain Koun...! (What Am I to You...!) 1994, Unrated) |
|
| 22 |
Dil 1990, Unrated) |
|
| 23 |
Tezaab (Acid) 1988, Unrated) |
|
| 24 |
Lajja 2001, PG-13) |
|
| 25 |
Umrao Jaan 1981, Unrated) |
|
| 26 |
Iqbal 2005, Unrated) |
|
| 27 |
Krrish 2006, Unrated) |
|
| 28 |
Bollywood Dreams 1995, Unrated) |
|
| 29 |
Rangeela (Full of Colour) 1995, Unrated) |
|
| 30 |
Pinjar 2003, Unrated) |
|
| 31 |
36 China Town 2006, Unrated) |
|
| 32 |
Namastey London 2007, Unrated) |
|
| 33 |
Jaan-E-Mann 2005, Unrated) |
|
| 34 |
Bhagam Bhag 2005, Unrated) |
|
| 35 |
Garam Masala 2005, PG) |
|
| 36 |
Kaal (Kalank) 2005, PG-13) |
|
| 37 |
Aetbaar 2003, Unrated) |
|
| 38 |
Viruddh... Family Comes First 2005, Unrated) |
|
| 39 |
Zinda 2006, R) |
|
| 40 |
Taxi Number 9211 2006, PG) |
|
| 41 |
Kabul Express 2006, PG) |
|
| 42 |
Asoka 2001, R) |
|
| 43 |
Fida 2004, Unrated) |
|
| 44 |
Chalte Chalte 2003, Unrated) |
|
| 45 |
Kuch Kuch Hota Hai 1998, Unrated) |
|
| 46 |
Anastasia 1997, G) |
|
| 47 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 48 |
Heart of Gold (Dil Ka Rishta) 2003, Unrated) |
|
| 49 |
Masti 2004, Unrated) |
|
| 50 |
No Entry 2005, G) |
|
| 51 |
Salaam Namaste 2005, Unrated) |
|
| 52 |
Parineeta 2005, G) |
|
| 53 |
Taal 2000, G) |




















































