My Favorite Movies


  puremadness83's Rating My Rating
1
The Neverending Story 1984,  PG)
2
Labyrinth 1986,  PG)
3
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
4
Die Hard 1988,  R)
5
Spaceballs 1987,  PG)
6
Pan's Labyrinth 2006,  R)
7
The Dark Crystal 1982,  PG)
8
The Goonies 1985,  PG)
9
Masters of the Universe 1987,  PG)
10
GoodFellas 1990,  R)
11
Carlito's Way 1993,  R)
12
Pulp Fiction 1994,  R)
13
Reservoir Dogs 1992,  R)
14
The Princess Bride 1987,  PG)
15
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
16
The Usual Suspects 1995,  R)
17
Back to the Future 1985,  PG)
18
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
19
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
20
American History X 1998,  R)
21
The Blues Brothers 1980,  R)
22
Rules of Engagement 2000,  R)
23
Cruel Intentions 1999,  R)
24
Father of the Bride 1991,  PG)
25
Spirited Away 2001,  PG)
26
Dogma 1999,  R)
27
Shaun of the Dead 2004,  R)
28
Dawn of the Dead 2004,  R)
29
The Boondock Saints 2000,  R)
30
Thirteen Days 2000,  PG-13)
31
Scarface 1983,  R)
32
A Fish Called Wanda 1988,  R)
33
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
34
Ghostbusters 1984,  PG)
35
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
36
Grease 1978,  PG)
37
Bad Boys 1995,  R)
38
Beetlejuice 1988,  PG)
39
Legend 1986,  PG)
40
The Last Starfighter 1984,  PG)
41
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
42
Short Circuit 1986,  PG)
43
Willow 1988,  PG)
44
Alien 1979,  R)
45
Halloween 1978,  R)
46
Pet Sematary 1989,  R)
47
The Lost Boys 1987,  R)
48
The Warriors 1979,  R)
49
Blade 1998,  R)
50
Van Helsing 2004,  PG-13)
51
Empire Records 1995,  PG-13)
52
Clerks 1994,  R)
53
Mallrats 1995,  R)
54
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
55
Memento 2000,  R)
56
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
57
Final Fantasy - The Spirits Within 2001,  PG-13)
58
A Bronx Tale 1993,  R)
59
Agatha Christie's Murder on the Orient Express 2001,  Unrated)
60
Any Given Sunday 1999,  R)
61
Bringing Up Baby 1938,  Unrated)
62
Con Air 1997,  R)
63
Cool Runnings 1993,  PG)
64
Darby O'Gill and the Little People 1959,  G)
65
Dead Poets Society 1989,  PG)
66
Diamonds Are Forever 1971,  PG)
67
Dog Day Afternoon 1975,  R)
68
Dr. No 1962,  PG)
69
From Russia With Love 1963,  PG)
70
Funny Face 1957,  Unrated)
71
Ghost Dog - The Way of the Samurai 1999,  R)
72
Girl, Interrupted 1999,  R)
73
Gladiator 2000,  R)
74
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
75
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
76
Ice Age 2002,  PG)
77
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
78
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3) 2009,  PG)
79
Independence Day 1996,  PG-13)
80
Network 1976,  R)
81
Iron Man 2008,  PG-13)
82
The Crucible 1996,  PG-13)
83
National Velvet 2000,  G)
84
Meet Me In St. Louis 1944,  Unrated)
85
Casablanca 1942,  PG)
86
The Godfather 1972,  R)
87
The Godfather, Part II 1974,  R)
88
The Godfather, Part III 1990,  R)
89
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
90
Vertigo 1958,  PG)
91
The Shining 1980,  R)
92
The Wizard of Oz 1939,  G)
93
Metropolis 1927,  PG-13)
94
The Jungle Book 1967,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments