My Favorite Movies


  punluvin07's Rating My Rating
1
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
my other love. lol.
2
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
the threat of decapatation has never looked so appetizing. lol.
3
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
fuck ugly? not these flippin hilarious mates!
4
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
HAHA! your a major dork if you laugh at this movie, your an even bigger git if you dont!
5
Dazed and Confused 1993,  R)
Dazed and Confused
if you havent seen this movie...your not L.I.V.I.N. lol.
6
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
i shouldnt even have to tell you, you should already know.
7
Harold and Maude 1971,  PG)
Harold and Maude
one of the down right funniest movies ive seen to date that has absolutely nothing to do w/ fart jokes. lol
8
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
classic.
9
The Punisher 2004,  R)
10
300 2007,  R)
300
if only weight watchers knew you could digitally enhance a six pack!...i wonder where the double fudge slim fasts would go to die lol....
11
Green Street Hooligans 2005,  R)
Green Street Hooligans
MHM! nothing like bloody football hooligans to quicken the pulse a bit.
12
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
rule #1...tell everyone about fightclub.
13
Hostage 2005,  R)
14
Four Brothers 2005,  R)
15
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
i toast my goblet of rock to this flippin hilarious movie!
16
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
17
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
18
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
19
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
fantastic!!...if you havent read the book lol. but im going to momentarily stop being a prat and admit that it was absolutely phenomenal! best directing yet...didnt want it to end :(
20
Matchstick Men 2003,  PG-13)
Matchstick Men
this kept me going real good!
21
Blade: Trinity 2004,  R)
Blade: Trinity
besides the fact that ryan reynolds had to eat steroids for breakfast, lunch and dinner to look like that, its a brilliant movie!
22
Armageddon 1998,  PG-13)
23
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
24
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
25
Young Guns 1988,  R)
26
The Lion King 1994,  G)
27
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
gotta love a kid w/ a...hmh..big wand....haha.
28
Blow 2001,  R)
29
The Departed 2006,  R)
The Departed
watch it by yourself, completely alone...lol..your opinion will be totally underrated if not.
30
Dr. Seuss' How the Grinch Stole Christmas 2001,  PG)
31
Almost Famous 2000,  R)
32
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
33
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
34
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
35
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
36
Blood Diamond 2006,  R)
37
The Cable Guy 1996,  PG-13)
38
The Graduate 1967,  PG)
39
12 Angry Men 1997,  PG-13)
12 Angry Men
everyone under the sun should be made to watch this movie...using force if neccesary.
40
Labyrinth 1986,  PG)
41
Without A Paddle 2004,  PG-13)
42
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments