My Favorite Movies
| punkrocker950's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Science of Sleep 2006, R) |
|
| 2 |
Little Miss Sunshine 2006, R) |
|
| 3 |
School of Rock 2003, PG-13) |
|
| 4 |
American Splendor 2003, R) |
|
| 5 |
Napoleon Dynamite 2004, PG) |
|
| 6 |
Best in Show 2000, PG-13) |
|
| 7 |
Take the Money and Run 1969, PG) |
|
| 8 |
Hollywood Ending 2002, PG-13) |
|
| 9 |
For Your Consideration 2006, PG-13) |
|
| 10 |
Gremlins 1984, PG) |
|
| 11 |
42nd Street 1933, Unrated) |
|
| 12 |
The Simpsons Movie 2007, PG-13)
This movie was an EPIC interpretation of what is the best cartoon, possibly the best tv show, ever to be created on this planet. It was exellent and it was possibly the best movie of the year. There comes a movie every year that becomes a feature that is jam packed with a destiny of greatness. 2 thumbs so up that they are about to rip off my hands. i will be carefully monitoring the academy awards for this movie. Overall, one of the greatest. |
|
| 13 |
The Nightmare Before Christmas 1993, PG) |
|
| 14 |
Tim Burton's Corpse Bride 2005, PG) |
|
| 15 |
Small Time Crooks 2000, PG) |
|
| 16 |
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999, R) |
|
| 17 |
Superbad 2007, R) |
|
| 18 |
Across the Universe 2007, PG-13) |


















