My Favorite Movies
My Top 10 favorite films (forgive the over-emphasis on recent films).
| pulpspy's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Vertigo 1958, PG) |
|
| 2 |
Touch of Evil 1958, PG-13) |
|
| 3 |
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000, PG) |
|
| 4 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 5 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 6 |
The Killer (Dip huet seung hung) 1989, R) |
|
| 7 |
Citizen Kane 1941, PG) |
|
| 8 |
Cidade de Deus (City of God) 2002, R) |
|
| 9 |
Der Krieger und die Kaiserin (The Princess and the Warrior) 2000, R) |
|
| 10 |
The Thin Red Line 1998, R) |










