My Favorite Movies
| puaypuayz's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Sound of Music 1965, G) |
|
| 2 |
Amadeus 1984, PG) |
|
| 3 |
Love Letter 1995, PG) |
|
| 4 |
The Last Emperor 1987, PG-13) |
|
| 5 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 6 |
Lost In Translation 2003, R) |
|
| 7 |
Whisper of the Heart (Mimi wo sumaseba) (If You Listen Closely) 1995, G) |
|
| 8 |
The Phantom of the Opera 2005, PG-13) |
|
| 9 |
Spirited Away 2001, PG) |
|
| 10 |
Mou gaan dou (Infernal Affairs) 2002, R) |
|
| 11 |
The Bourne Identity 2002, PG-13) |
|
| 12 |
The Bourne Supremacy 2004, PG-13) |
|
| 13 |
The Bourne Ultimatum 2007, PG-13) |
|
| 14 |
The Lion King 1994, G) |
|
| 15 |
My Girl 1991, PG) |
|
| 16 |
Pride and Prejudice 2005, PG) |
|
| 17 |
Pom Poko (Heisei tanuki gassen pompoko) (The Raccoon War) 1994, PG) |
|
| 18 |
Nada sô sô (Tears for You) 2006, Unrated) |
|
| 19 |
Infernal Affairs III (Mou gaan dou III: Jung gik mou gaan) 2003, PG-13) |
|
| 20 |
Infernal Affairs II 2003, PG-13) |
|
| 21 |
A Walk to Remember 2002, PG) |
|
| 22 |
All About Lily Chou-Chou (Riri Shushu no subete) 2001, Unrated) |
|
| 23 |
Stargate 1994, PG-13) |
|
| 24 |
Free Willy 1993, PG) |
|
| 25 |
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) 2001, Unrated) |

























