My Favorite Movies


  pthore's Rating My Rating
1
The Green Mile 1999,  R)
2
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
3
Schindler's List 1993,  R)
4
Babel 2006,  R)
5
Crash 2005,  R)
6
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003,  R)
7
The Aviator 2004,  PG-13)
8
The Departed 2006,  R)
9
Blood Diamond 2006,  R)
10
Love Story 1970,  PG)
11
Hitch 2005,  PG-13)
12
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
13
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
14
Little Manhattan 2005,  PG)
15
Sweet November 2001,  PG-13)
16
The Notebook 2004,  PG-13)
17
A Walk in the Clouds 1995,  PG-13)
18
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
19
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
20
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
21
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
22
The Italian Job 1969,  PG)
23
Finding Nemo 2003,  G)
24
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
25
Shrek 2 2004,  PG)
26
Final Destination 2000,  R)
27
Eurotrip 2004,  R)
28
Jhankaar Beats 2003,  Unrated)
29
Pyaar Ke Side Effects 2006,  Unrated)
30
Mr. and Mrs. Iyer 2002,  Unrated)
31
Taare Zameen Par 2007,  PG)
32
Sarfarosh 1999,  Unrated)
33
Andaz Apna Apna 1994,  R)
34
Dil Chahta Hai 2001,  Unrated)
35
Jo Jeeta Wohi Sikandar 1992,  Unrated)
36
Rang De Basanti (Paint it Yellow) 2005,  Unrated)
37
Rangeela (Full of Colour) 1995,  Unrated)
38
Hum Hain Rahi Pyar Ke (We Are Travellers on the Path of Love) 1993,  Unrated)
39
Swades 2004,  Unrated)
40
Hera Pheri 2000,  Unrated)
41
Chak De! India 2007,  Unrated)
42
Independence Day 1996,  PG-13)
43
Speed 1994,  R)
44
The Terminator 1984,  R)
45
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
46
Meet the Parents 2000,  PG-13)
47
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
48
Death at a Funeral 2007,  R)
49
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
50
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
51
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
52
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
53
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
54
Spider-Man 2002,  PG-13)
55
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
56
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
57
The Exorcist 1973,  R)
58
The Incredibles 2004,  PG)
59
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
60
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
61
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
62
Untamed Heart 1993,  PG-13)
63
Jurassic Park 1993,  PG-13)
64
Speak 2005,  PG-13)
65
King Kong 2005,  PG-13)
66
Gladiator 2000,  R)
67
300 2007,  R)
68
50 First Dates 2004,  PG-13)
69
American History X 1998,  R)
70
Anger Management 2003,  PG-13)
71
Big Momma's House 2000,  PG-13)
72
City of Angels 1998,  PG-13)
73
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
74
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
75
Fantastic Four 2005,  PG-13)
76
Final Destination 2 2003,  R)
77
Night at the Museum 2006,  PG)
78
Rocky II 1979,  PG)
79
Rocky III 1982,  PG)
80
Rocky IV 1985,  PG)
81
Rocky 1976,  PG)
82
Scarface 1983,  R)
83
Taxi Driver 1976,  R)
84
The Godfather 1972,  R)
85
The Godfather, Part II 1974,  R)
86
The Godfather, Part III 1990,  R)
87
The Italian Job 2003,  PG-13)
88
The Truman Show 1998,  PG)
89
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
90
Blind Dating 2007,  PG-13)
91
The Hurricane 1999,  R)
92
The Shawshank Redemption 1994,  R)
93
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
94
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
95
The Usual Suspects 1995,  R)
96
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
97
Gone With the Wind 1939,  G)
98
The Sound of Music 1965,  G)
99
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
100
Road to Perdition 2002,  R)
101
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
102
American Desi 2001,  Unrated)
103
Everybody Says I'm Fine! 2001,  Unrated)
104
Scent of a Woman 1992,  R)
105
Juno 2007,  PG-13)
106
Dr. Seuss' Horton Hears a Who! 2008,  G)
107
There Will Be Blood 2007,  R)
108
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 1984,  Unrated)
109
Saw 2004,  R)
110
Saw II 2005,  R)
111
Saw III 2006,  R)
112
Saw IV 2007,  R)
113
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
114
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
115
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
116
National Treasure 2004,  PG)
117
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
118
December Boys 2007,  PG-13)
119
Casablanca 1942,  PG)
120
The Maltese Falcon 1941,  PG)
121
The Fountainhead 1949,  Unrated)
122
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
123
Fight Club 1999,  R)
124
Rain Man 1988,  R)
125
The Silence of the Lambs 1991,  R)
126
Hannibal 2001,  R)
127
Over the Hedge 2006,  PG)
128
Madagascar 2005,  PG)
129
Open Season 2006,  PG)
130
Red Dragon 2002,  R)
131
Shrek 2001,  PG)
132
Ice Age 2002,  PG)
133
Ratatouille 2007,  G)
134
Shrek the Third 2007,  PG)
135
Happy Feet 2006,  PG)
136
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
137
Forrest Gump 1994,  PG-13)
138
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
139
Antz 1998,  PG)
140
Cast Away 2000,  PG-13)
141
Cars 2006,  G)
142
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed 2004,  PG)
143
I Am Legend 2007,  PG-13)
144
Ghost 1990,  PG-13)
145
A Walk to Remember 2002,  PG)
146
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
147
Rocky Balboa 2006,  PG)
148
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
149
Tuesdays with Morrie 1999,  Unrated)
150
The Secret 2006,  R)
151
Little Miss Sunshine 2006,  R)
152
Mr. Bean's Holiday 2007,  G)
153
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
154
Bean 1997,  PG-13)
155
RV 2006,  PG)
156
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
157
Love Actually 2003,  R)
158
A Cinderella Story 2004,  PG)
159
Seven (Se7en) 1995,  R)
160
Wedding Crashers 2005,  R)
161
Thirteen 2002,  R)
162
The Transporter 2002,  PG-13)
163
The Rock 1996,  R)
164
The Ring 2002,  PG-13)
165
The Mummy 1999,  PG-13)
166
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
167
The Longest Yard 2005,  PG-13)
168
The Hot Chick 2002,  PG-13)
169
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
170
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
171
Signs 2002,  PG-13)
172
School of Rock 2003,  PG-13)
173
Rush Hour 1998,  PG-13)
174
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
175
Road Trip 2000,  R)
176
Pretty Woman 1990,  R)
177
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
178
Monsters, Inc. 2001,  G)
179
Men in Black 1997,  PG-13)
180
Men in Black II 2002,  PG-13)
181
Kung Fu Hustle 2004,  R)
182
Home Alone 1990,  PG)
183
Click 2006,  PG-13)
184
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
185
Back to the Future Part II 1989,  PG)
186
Back to the Future Part III 1990,  PG)
187
Back to the Future 1985,  PG)
188
8 Mile 2002,  R)
189
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
190
Dilwale Dulhania Le Jayenge 1995,  G)
191
Lakshya 2004,  Unrated)
192
Iron Man 2008,  PG-13)
193
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3) 2009,  PG)
194
Thunderbolt (Pik lik feng) 1995,  R)
195
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
196
The Mask 1994,  PG-13)
197
Driven 2001,  PG-13)
198
Herbie: Fully Loaded 2005,  G)
199
Cradle 2 the Grave 2003,  R)
200
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
201
Lord of War 2005,  R)
202
Confessions of a Dangerous Mind 2002,  R)
203
The Namesake 2006,  PG-13)
204
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
205
Murder on the Orient Express 1974,  PG)
206
MacKenna's Gold 1968,  PG)
207
GoodFellas 1990,  R)
208
American Gangster 2007,  R)
209
The Kite Runner 2007,  PG-13)
210
How the Grinch Stole Christmas 2000,  PG)
211
There's Something About Mary 1998,  R)
212
Liar Liar 1997,  PG-13)
213
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008,  PG)
214
The Graduate 1967,  PG)
215
Spirit - Stallion of the Cimarron 2002,  G)
216
Two Brothers 2004,  PG)
217
The Recruit 2003,  PG-13)
218
Heat 1995,  R)
219
Dog Day Afternoon 1975,  R)
220
Evan Almighty 2007,  PG)
221
The Bucket List 2007,  PG-13)
222
Deep Impact 1998,  PG-13)
223
Top Gun 1986,  PG)
224
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
225
Mission Impossible 1996,  PG-13)
226
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
227
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
228
The 6th Day 2000,  PG-13)
229
True Lies 1994,  R)
230
Predator 1987,  R)
231
Commando 1985,  R)
232
Deuce Bigalow: European Gigolo 2005,  R)
233
Deuce Bigalow: Male Gigolo 1999,  R)
234
The Benchwarmers 2006,  PG-13)
235
The Animal 2001,  PG-13)
236
Little Nicky 2000,  PG-13)
237
The Waterboy 1998,  PG-13)
238
XXX 2002,  PG-13)
239
The Terminal 2004,  PG-13)
240
That Thing You Do! 1996,  PG)
241
Saving Private Ryan 1998,  R)
242
Big 1988,  PG)
243
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
244
The Man with One Red Shoe 1985,  PG)
245
The Ladykillers 2004,  R)
246
Shark Tale 2004,  PG)
247
About a Boy 2002,  PG-13)
248
Men of Honor 2000,  R)
Men of Honor
A inspirtaional movie based on the true life of Master Chief Petty Officer Carl Brashear. The acting, direction is just fabulous.
249
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
The old man stole the show again. Though the movie seemed rough in many areas, but no one can be "Indiana Jones' better then Harrison Ford.
250
Rambo (Rambo IV) 2008,  R)
251
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
252
Rambo III 1988,  R)
253
Rambo: First Blood Part II 1985,  R)
254
I, Robot 2004,  PG-13)
255
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
256
The Lion King 1994,  G)
257
Big Daddy 1999,  PG-13)
258
Inside Man 2006,  R)
259
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
260
Reservoir Dogs 1992,  R)
261
Finding Neverland 2004,  PG)
262
L.A. Confidential 1997,  R)
263
The Holiday 2006,  PG-13)
264
Donnie Darko 2001,  R)
265
Notting Hill 1999,  PG-13)
266
Kung Fu Panda 2008,  PG)
267
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
268
Walk the Line 2005,  PG-13)
269
The Game Plan 2007,  PG)
270
American Beauty 1999,  R)
271
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
272
Batman Returns 1992,  PG-13)
273
Batman Begins 2005,  PG-13)
274
Bommarillu 2006,  Unrated)
275
WALL-E 2008,  G)
276
Seabiscuit 2003,  PG-13)
277
The Dark Knight 2008,  PG-13)
278
The Guns of Navarone 1961,  Unrated)
279
Django 1966,  Unrated)
280
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) 1965,  R)
281
Bolt 2008,  PG)
282
Fast & Furious 2009,  PG-13)
283
The Illusionist 2006,  PG-13)
284
Die Fälscher (The Counterfeiters) (The Counterfeiter) 2007,  R)
285
Transformers: Revenge of the Fallen 2009,  PG-13)
286
Avatar 2009,  PG-13)
287
Valentine's Day 2010,  PG-13)
288
Iron Man 2 2010,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments