My Favorite Movies
| psychosags's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Matrix 1999, R)
One of the best philosphy movies ever. Action fans get their fill and at the same time are exposed to life changing ideas and forced to take a look at the hard truth of modern day society. This movie is my all time favourite movie. (NOTE: When I refer to this movie, I refer only to the 1st Matrix movie, the sequels continue the action theme, but lose a lot - but not all - of the philosophy.) |
|
| 2 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 3 |
Big Fish 2004, PG-13) |
|
| 4 |
The Village 2004, PG-13) |
|
| 5 |
Lord of War 2005, R) |
|
| 6 |
American History X 1998, R) |
|
| 7 |
The Fountain 2006, PG-13) |
|
| 8 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 9 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 10 |
Waking Life 2001, R) |
|
| 11 |
Phil the Alien 2004, R) |
|
| 12 |
Nothing 2003, R) |












