My Favorite Movies


  Psychopomp's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Hobbits rule the world!
2
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Now for wrath, now for ruin, and a red dawn!
3
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Ash nazg durbatuluk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatuluk, agh burzum-ishi krimpatul.
4
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
"I came back for you like I promised, Elizabeth is going to marry Commodor Norington like she promised and you get to die for her like you promised, so we're all men of our word really. Except for Elizabeth, who is, in fact, a woman."
5
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
"Complications arose, ensued, were overcome."
6
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
An African Swallow or a European Swallow?
7
Sin City 2005,  R)
Sin City
He keeps the heads and eats the rest!
8
V for Vendetta 2006,  R)
9
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
Andy Serkis rules the world by association!
10
Inuyasha - Guren no houraijima (Fire on the Mystic Island) 2004,  Unrated)
Inuyasha - Guren no houraijima (Fire on the Mystic Island)
Best InuYasha movie!! Everyone must see it or risk incurring my wrath!
11
Inuyasha - Tenka hadou no ken (Inuyasha the Movie 3: Swords of an Honorable Ruler) 2003,  Unrated)
12
Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ( The Castle Beyond the Looking Glass ) 2004,  Unrated)
Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ( The Castle Beyond the Looking Glass )
Teehee, Hojo.
13
Inuyasha - Jidai wo koeru omoi (Inuyasha the Movie 1: Affections Touching Across Time) 2001,  Unrated)
14
The Brothers Grimm 2005,  PG-13)
15
Ladyhawke 1985,  PG-13)
Ladyhawke
Mmmmm...old and cheesy.
16
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
Listen to the Music of the Night!
17
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
Whee!
18
Shrek 2001,  PG)
19
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
20
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
21
The 13th Warrior 1999,  R)
The 13th Warrior
Norse mythology AND Antonio Banderas, who can resist?
22
Dracula - Dead and Loving It 1995,  PG-13)
Dracula - Dead and Loving It
I don't drink. . .wine.
23
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
Austin Powers in Goldmember
He's got the Midas touch, but he touched it too much. He's Goldmember! . . .
24
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
Can't keep Magneto down! (Xavier better not need a mortal shell. . .)
25
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
Robin Hood: Men in Tights
We're men... we're men in tights (tight tights)
Always on guard defending the peoples rights
When your in a fix just call for the men in tights.

We're butch.
26
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
Who doesn't love a Hessian?
27
Hero 2002,  PG-13)
28
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
29
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
So long, and thanks for all the fish.
30
Mortal Kombat 1995,  PG-13)
31
Mortal Kombat: Annihilation 1997,  PG-13)
Mortal Kombat: Annihilation
The first one is an teeny, tiny bit better than the second - in my humble opinion.
32
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
Hurray for Jakool! (Pretty shure I spelled that right. . .)
33
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
34
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
Sandy Claws!
35
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Excellent! (Mr. Burns style)
36
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
I thought this movie was very inaccurate as compared to the book but then I saw the 1940's version with Greer Garson and Laurence Olivier (Sir Olivier being the best thing about the movie) and I forgave it.
37
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
Hugh Jackman, Andy Serkis and David Bowie, oh my!
38
Hidalgo 2004,  PG-13)
Hidalgo
Everyone needs some Omar Sharif in their lives.
39
From Hell 2001,  R)
40
Kingdom of Heaven 2005,  R)
41
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
42
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments