My Favorite Movies


  pssych101's Rating My Rating
1
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
I have never cried so much during one movie in my whole life. I can watch this movie 100 times and still not get bored, which is saying something considering normally I am really not a Ben Affleck fan
2
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
I love dancing, and I love Partick Swayze, him in combination with dancing (sometimes topless) is a nice combination
3
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
Mel Gibson is jusy made to do movies like this. It is very long, but it is well worth anyones time
4
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
Another movie I couldn;t stop crying in. It was during this movie that I realised that Mandy Moore could actually be an actress
5
Patch Adams 1998,  PG-13)
Patch Adams
Oh this is so good for a laugh (and my fav quote comes from it :)
6
Clueless 1995,  PG-13)
Clueless
Ok so I know it it th biggest chick flick out, but I love it. It is guarenteed to put a smile on my face and I want the wardrobe people!
7
Legally Blonde 2001,  PG-13)
Legally Blonde
Again a chick flick so you can call me sad if you like. But I think this is very inspiring for young women, and proves that you can do want you want if you simply set you mind to it
8
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde
For a sequel this was top of the line
9
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
Oh this movie is just a pisser and all the characters are just so good
10
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
11
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
So many spunky men, handling big swords and running around saving the world, what girl could resist?
12
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
13
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
14
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
15
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
16
The Hot Chick 2002,  PG-13)
17
Rent 2005,  PG-13)
18
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
19
Pretty Woman 1990,  R)
20
Finding Nemo 2003,  G)
21
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
22
Shrek 2 2004,  PG)
23
50 First Dates 2004,  PG-13)
24
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
25
Grease 1978,  PG)
26
Forrest Gump 1994,  PG-13)
27
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
28
Shrek 2001,  PG)
29
Gladiator 2000,  R)
30
The Matrix 1999,  R)
31
The Italian Job 2003,  PG-13)
32
The Little Mermaid 1989,  G)
33
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
34
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
35
Beauty and the Beast 1992,  G)
36
The Lion King 1994,  G)
37
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
38
The Emperor's New Groove 2000,  G)
39
Lady and the Tramp 1955,  G)
40
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
41
Aladdin 1992,  G)
42
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
43
Jumanji 1995,  PG)
44
Lilo & Stitch 2003,  G)
45
What Women Want 2000,  PG-13)
46
Underworld: Evolution 2006,  R)
47
Signs 2002,  PG-13)
48
The Butterfly Effect 2004,  R)
49
The Bodyguard 1992,  R)
50
The Mummy 1999,  PG-13)
51
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
52
Fantastic Four 2005,  PG-13)
53
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
54
I, Robot 2004,  PG-13)
55
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
56
Liar Liar 1997,  PG-13)
57
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
58
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
59
Just Married 2003,  PG-13)
60
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
61
Stuart Little 1999,  PG)
62
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
63
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
64
Bad Boys II 2003,  R)
65
Notting Hill 1999,  PG-13)
66
Dumbo 1941,  G)
67
The Parent Trap 1998,  PG)
68
The Legend of Zorro 2005,  PG)
69
Toy Story 2 1999,  G)
70
Shallow Hal 2001,  PG-13)
71
Shark Tale 2004,  PG)
72
The Sound of Music 1965,  G)
73
Bad Boys 1995,  R)
74
Men in Black II 2002,  PG-13)
75
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
76
Back to the Future 1985,  PG)
77
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
78
Antz 1998,  PG)
79
Beethoven 1992,  PG)
80
Bring It On 2000,  PG-13)
81
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
82
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
83
Madagascar 2005,  PG)
84
The Matrix Reloaded 2003,  R)
85
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
86
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
87
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments