Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  pryde4747's Rating My Rating
1
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
2
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
3
Shortbus 2006,  Unrated)
4
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
5
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
This film by anime master Hayao Miyazaki was criminally overlooked in comparison to his other movies. A wonderful epic tale about witchcraft and war with some of the best animation I've ever seen.
6
Kiki's Delivery Service 1989,  G)
7
The Ring 2002,  PG-13)
8
Spirited Away 2001,  PG)
9
The Squid and the Whale 2006,  R)
10
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
11
Twin Peaks - Fire Walk with Me 1992,  R)
12
Anastasia 1997,  G)
13
Hercules 1997,  G)
14
Beauty and the Beast 1991,  G)
15
Serenity 2005,  PG-13)
16
Funny Games 1998,  Unrated)
Funny Games
This is a fantastic horror film - suspenseful from start to finish with beautiful shots and great acting. Funny Games is a very unconventional thriller that plays with the audience's expectations. A must-see!
17
The Exorcist 1973,  R)
18
Mulholland Drive 2001,  R)
19
The Little Mermaid 1989,  G)
20
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
21
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
22
The Incredibles 2004,  PG)
23
The Descent 2005,  R)
24
Hard Candy 2005,  R)
Hard Candy
This was a really scary movie, a feat accomplished with little gore and no special effects, but simply through some of the best dialogue I have ever experienced in cinema. The two lead actors (particularly Ellen Page) are just fantastic in this film that deserves a lot more attention than its received.
25
The Blair Witch Project 1999,  R)
26
Dawn of the Dead 2004,  R)
27
I Walked With a Zombie 1943,  PG)
28
Grindhouse 2007,  R)
Grindhouse
Gory, cheesy and just fun, Death Proof was the better of the two films, and maybe a little too good to be a Grindhouse film, but both were pretty much excellent in a great overall package. Eli Roth's faux trailer was great too!
29
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
30
Y Tu Mamá También 2001,  R)
31
Donnie Darko 2001,  R)
32
Magnolia 1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments