My Favorite Movies
Give list a short description
| propofdance's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Detroit Rock City 1999, R) |
|
| 2 |
The Phantom of the Opera 2005, PG-13) |
|
| 3 |
Monty Python and the Holy Grail 1974, PG) |
|
| 4 |
Wayne's World 1992, PG-13) |
|
| 5 |
The Breakfast Club 1985, R) |
|
| 6 |
Juno 2007, PG-13) |
|
| 7 |
Sydney White 2007, PG-13) |
|
| 8 |
Airplane! 1980, PG) |
|
| 9 |
Happy Gilmore 1996, PG-13) |
|
| 10 |
Mr. Deeds 2002, PG-13) |
|
| 11 |
School of Rock 2003, PG-13) |
|
| 12 |
Billy Madison 1995, PG-13) |
|
| 13 |
1408 2007, PG-13) |
|
| 14 |
Dirty Dancing 1987, PG-13) |
|
| 15 |
Pleasantville 1998, PG-13) |
|
| 16 |
Robin Hood: Men in Tights 1993, PG-13) |
|
| 17 |
Superstar 1999, PG-13) |
|
| 18 |
Disturbia 2007, PG-13) |
|
| 19 |
Spaceballs 1987, PG) |
|
| 20 |
Sixteen Candles 1984, PG) |
|
| 21 |
Pretty Woman 1990, R) |
|
| 22 |
Pretty in Pink 1986, PG-13) |
|
| 23 |
Jackass - The Movie 2002, R) |
|
| 24 |
Say It Isn't So 2001, R) |
|
| 25 |
The Longest Yard 2005, PG-13) |
|
| 26 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 27 |
The Day After Tomorrow 2004, PG-13) |
|
| 28 |
The Man in the Moon 1991, PG-13) |
|
| 29 |
Hocus Pocus 1993, PG) |
|
| 30 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971, G) |
|
| 31 |
Anastasia 1997, G) |
|
| 32 |
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004, PG) |
|
| 33 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 34 |
Red Dragon 2002, R) |
|
| 35 |
Uptown Girls 2003, PG-13) |
|
| 36 |
The Wizard of Oz 1939, G) |
|
| 37 |
Big Daddy 1999, PG-13) |
|
| 38 |
The Waterboy 1998, PG-13) |
|
| 39 |
Mrs. Doubtfire 1993, PG-13) |
|
| 40 |
Grease 1978, PG) |
|
| 41 |
Beetlejuice 1988, PG) |
|
| 42 |
Tim Burton's Corpse Bride 2005, PG) |
|
| 43 |
The Number 23 2007, R) |
|
| 44 |
Stay Alive 2006, PG-13) |
|
| 45 |
Donnie Darko 2001, R) |













































