Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  priyanklodha's Rating My Rating
1
Armageddon 1998,  PG-13)
2
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
3
Die Hard 1988,  R)
4
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
5
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
6
Con Air 1997,  R)
7
Air Force One 1997,  R)
8
Rambo (Rambo IV) 2008,  R)
9
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
10
Rambo: First Blood Part II 1985,  R)
11
Rambo III 1988,  R)
12
Rocky Balboa 2006,  PG)
13
Braveheart 1995,  R)
14
The Patriot 2000,  R)
15
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
16
Original Sin 2001,  R)
17
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
18
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
19
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
20
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
21
Live and Let Die 1973,  PG)
22
The Man with the Golden Gun 1974,  PG)
23
Spy Kids 2001,  PG)
24
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams 2002,  PG)
25
Spy Kids 3-D - Game Over 2003,  PG)
26
The Spy Who Loved Me 1977,  PG)
27
Total Recall 1990,  R)
28
The 6th Day 2000,  PG-13)
29
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
30
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
31
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
32
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
33
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
34
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
35
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
36
National Treasure 2004,  PG)
37
Spider-Man 2002,  PG-13)
38
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
39
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
40
Batman Begins 2005,  PG-13)
41
The Dark Knight 2008,  PG-13)
42
After the Sunset 2004,  PG-13)
43
Heat 1995,  R)
44
Scarface 1983,  R)
45
Shrek 2 2004,  PG)
46
Shrek the Third 2007,  PG)
47
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
48
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
49
Liar Liar 1997,  PG-13)
50
The Mask 1994,  PG-13)
51
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
52
Transporter 3 2008,  PG-13)
53
Transporter 2 2005,  PG-13)
54
The Transporter 2002,  PG-13)
55
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
56
What Women Want 2000,  PG-13)
57
XXX 2002,  PG-13)
58
xXx: State of the Union 2005,  R)
59
The Fifth Element 1997,  PG-13)
60
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
61
Mercury Rising 1998,  R)
62
Signs 2002,  PG-13)
63
Transformers 2007,  PG-13)
64
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
65
Iron Man 2008,  PG-13)
66
The Incredible Hulk 2008,  PG-13)
67
Hulk 2003,  PG-13)
68
Hancock 2008,  PG-13)
69
Bad Boys II 2003,  R)
70
Bad Boys 1995,  R)
71
Red Eye 2005,  PG-13)
72
Pushing Tin 1999,  R)
73
United 93 2006,  R)
74
American Pie 1999,  R)
75
American Pie 2 2001,  R)
76
American Pie 5: The Naked Mile 2006,  R)
77
American Wedding 2003,  R)
78
Bewitched 2005,  PG-13)
79
The Animal 2001,  PG-13)
80
Chek law dak gung (Naked Weapon) 2003,  R)
81
Shaolin Soccer 2001,  PG-13)
82
Bulletproof Monk 2003,  PG-13)
83
Phone Booth 2003,  R)
84
One Missed Call 2007,  PG-13)
85
Perfect Stranger 2007,  R)
86
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
87
Constantine 2005,  R)
88
Collateral 2004,  R)
89
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
90
Mission Impossible 1996,  PG-13)
91
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
92
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
93
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
94
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
95
Ghost Rider 2007,  PG-13)
96
I, Robot 2004,  PG-13)
97
Minority Report 2002,  PG-13)
98
Hot Shots! 1991,  PG-13)
99
Hot Shots! Part Deux 1993,  PG-13)
100
Basic Instinct 2 2006,  R)
101
The Matrix 1999,  R)
102
Speed 2 - Cruise Control 1997,  PG-13)
103
Torque 2004,  PG-13)
104
Herbie: Fully Loaded 2005,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments