Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  prissyrj's Rating My Rating
1
Notting Hill 1999,  PG-13)
Notting Hill
My favourite!!!
2
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Incredible!!
3
Shall We Dance 2004,  PG-13)
Shall We Dance
Delicious movie!!!
4
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
Breakfast at Tiffany's
Audrey's show!!!
5
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
The best!!
6
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Amazing!!
7
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
My favorite classic. It reminds me all my chlidness
8
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
Just beautiful!!
9
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
The best of all!!
10
Under the Tuscan Sun 2003,  PG-13)
Under the Tuscan Sun
Full of hope. A lovely story with a simple, but happy end.
11
You've Got Mail 1998,  PG)
12
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
13
Song of the South 1946,  G)
Song of the South
A Disney classic!
14
Mary Poppins 1964,  G)
15
A Little Princess 1995,  G)
16
The Goonies 1985,  PG)
17
The Secret Garden 1993,  PG)
18
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
19
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
20
Fools Rush In 1997,  PG-13)
21
While You Were Sleeping 1995,  PG)
22
When Harry Met Sally 1989,  R)
23
One Fine Day 1996,  PG)
One Fine Day
Just Perfect!!God, how I wish to be her!!
24
Jerry Maguire 1996,  R)
25
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
26
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
The first was much better
27
Cruel Intentions 1999,  R)
28
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
29
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
30
Top Gun 1986,  PG)
31
The Neverending Story 1984,  PG)
32
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
33
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
34
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
35
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
36
Armageddon 1998,  PG-13)
37
Nine Months 1995,  PG-13)
38
Father of the Bride 1991,  PG)
39
Father of the Bride Part II 1995,  PG)
40
My Fair Lady 1964,  G)
41
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
42
Legally Blonde 2001,  PG-13)
43
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
44
Blue Crush 2002,  PG-13)
45
The Little Mermaid 1989,  G)
46
Peter Pan 1953,  G)
47
The Lion King 1994,  G)
48
Beauty and the Beast 1991,  G)
49
Barbie in The Nutcracker 2001,  Unrated)
50
Clueless 1995,  PG-13)
51
Troy 2004,  R)
52
Doc Hollywood 1991,  PG-13)
53
Wimbledon 2004,  PG-13)
54
Grease 1978,  PG)
55
Speed 1994,  R)
56
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
57
The Sound of Music 1965,  G)
58
Point Break 1991,  R)
59
Slumdog Millionaire 2008,  R)
60
It's a Wonderful Life 1946,  G)
61
Beaches 1988,  PG-13)
Beaches
Love this film!!!
62
Casablanca 1942,  PG)
63
The Jane Austen Book Club 2007,  PG-13)
64
Serendipity 2001,  PG-13)
65
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
66
The Holiday 2006,  PG-13)
67
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
68
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
Amazing!!!
Just like a love history must be: simple and true

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments