Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. priscellaam
  2. Priscella

These are just some of my favorites?..for I have too many!

  priscellaam's Rating My Rating
1
Casper 1995,  PG)
Casper
This is a cute little romantic comedy. I just love it!
2
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
Sleepless in Seattle
I love romance movies and this one is one of the great ones!
3
While You Were Sleeping 1995,  PG)
While You Were Sleeping
My 2 favorite actors together in one great movie with comedy and romance
4
Open Season 2006,  PG)
Open Season
I laughed so hard I almost peed my pants!
5
Open Season 2 2008,  PG)
Open Season 2
This one is just as good as the first!
6
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
The Wedding Planner
There are very few movies of Jennifer Lopez that I like but this one is pretty good and funny!
7
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
This one should be a classic. It showes the power of love and what it can over come. Thats the kind of love I want.
8
300 2007,  R)
300
300 men agains thousands and yet they stood and fought until there was no chance of serviving. Bravery and stringth b
9
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
Aw, summer love can't be beat and there is the dancing with Mr. Sexy himself!
10
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
A Parents love knows no bounds and fears no danger. Though sometimes a dim wit will make you want to give up or kill something!
11
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
I fell in love with this movie when I saw it for the first time, still don't know why!
12
Raising Helen 2004,  PG-13)
Raising Helen
Sad, funny, and romance......Now thats a great Chick Flick!
13
You've Got Mail 1998,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments