My Favorite Movies


  princessofmil's Rating My Rating
1
Smokin' Aces 2007,  R)
2
Casino 1995,  R)
3
The Passion of the Christ 2004,  R)
4
The Color Purple 1985,  PG-13)
5
Madea Goes to Jail 2006,  PG-13)
6
Carrie 2002,  Unrated)
7
Norbit 2007,  PG-13)
8
Waiting to Exhale 1995,  R)
9
How Stella Got Her Groove Back 1998,  R)
10
Daddy's Little Girls 2007,  PG-13)
11
Cooley High 1975,  PG)
12
Carrie 1976,  R)
13
Ray 2004,  PG-13)
14
Finding Nemo 2003,  G)
15
Meet the Browns 2004,  Unrated)
16
I Can Do Bad All By Myself 2009,  PG-13)
17
Madea's Class Reunion 2003,  Unrated)
18
Because I Said So 2007,  PG-13)
19
Dave Chappelle's Block Party 2006,  R)
20
Wedding Crashers 2005,  R)
21
White Chicks 2004,  PG-13)
22
The Messengers 2007,  PG-13)
23
The Notebook 2004,  PG-13)
24
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
25
Purple Rain 1984,  R)
26
Cornbread, Earl and Me (Hit the Open Man) 1975,  PG)
27
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
28
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
29
Last Holiday 2006,  PG-13)
30
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
31
Friday 1995,  R)
32
Next Friday 2000,  R)
33
Friday After Next 2002,  R)
34
Brown Sugar 2002,  PG-13)
35
The Wiz 1978,  G)
36
The Last Dragon 1985,  PG-13)
37
Crash 2005,  R)
38
Pride 2007,  PG)
39
Alpha Dog 2006,  R)
40
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
41
Over the Hedge 2006,  PG)
42
Blow 2001,  R)
43
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
44
Domino 2005,  R)
45
Big Momma's House 2 2006,  PG-13)
46
The Ring 2002,  PG-13)
47
All About the Benjamins 2002,  R)
48
All About Eve 1950,  PG)
49
The Five Heartbeats 1991,  R)
50
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
51
Dreamgirls 2006,  PG-13)
52
Dead Presidents 1995,  R)
53
Hair Show 2004,  PG-13)
54
The Nutty Professor 1996,  PG-13)
55
Nutty Professor II - The Klumps 2000,  PG-13)
56
Pride and Prejudice ,  Unrated)
57
Gothika 2003,  R)
58
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
59
Half Baked 1998,  R)
60
Boyz n the Hood 1991,  R)
61
Beauty Shop 2005,  PG-13)
62
Set It Off 1996,  R)
63
Waist Deep 2006,  R)
64
Coming to America 1988,  R)
65
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
66
Harlem Nights 1989,  R)
67
Boogie Nights 1997,  R)
68
Madea's Family Reunion 2006,  PG-13)
69
Poetic Justice 1993,  R)
70
Madea's Family Reunion 2002,  PG-13)
71
Love Jones 1997,  R)
72
Little Miss Sunshine 2006,  R)
73
Mean Girls 2004,  PG-13)
74
The Departed 2006,  R)
75
Transformers 2007,  PG-13)
76
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
77
Office Space 1999,  R)
78
The Breakfast Club 1985,  R)
79
Their Eyes Were Watching God 2005,  Unrated)
80
Are We There Yet? 2003,  PG)
81
Blue Streak 1999,  PG-13)
82
Baby Boy 2001,  R)
83
Ali 2001,  R)
84
Starsky & Hutch 2004,  PG-13)
85
Uptown Girls 2003,  PG-13)
86
Hide and Seek 2005,  R)
87
Clueless 1995,  PG-13)
88
Hustle & Flow 2004,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments