My Favorite Movies


  1. primal13
  2. primal

It is hard for me to pick titles to this list...
I have many others that I can consider like "my favourite".
I prefer to name this list as "Some of my favourite movies".

  primal13's Rating My Rating
1
Natural Born Killers 1994,  R)
2
Coisa Ruim (Bad Blood) 2006,  Unrated)
3
Stalker 1979,  Unrated)
4
Zerkalo (The Mirror) 1974,  Unrated)
5
Lunacy 2005,  G)
6
The Machinist 2003,  R)
7
Ex Drummer 2007,  Unrated)
Ex Drummer
"Je weet wel, uitkijken vanwaar de wind waait en ervoor zorgen dat je van ellende niet omvalt.
Meer is 't niet."

...
(E quando o vento não sopra?
É para que lado?)
8
Mulholland Drive 2001,  R)
9
Fausto 5.0 2001,  Unrated)
Fausto 5.0
Quando vi que era espanhol fiquei naquela "hmm?"...
Ultrapassou, bastante, as minhas expectativas, é muito bom!
Inequivocamente, ao inicio parece ser um filme lento, cheio de pormenores complicados a ter em atenção e tal - nada disso! Vai-se desenvolvendo a um ritmo muito bom de acompanhar e de fácil compreensão até (pelo menos para quem o consegue associar a Fausto de Goethe). Chega a ser hilariante a certa altura.
O fim... é tipo um estalar de dedos em jeito de chamada de atenção para um detalhe mostrado nos 5 primeiros minutos do inicio.
Este filme É Inteligente, Apelativo e de uma Simplicidade Genial.
Já agora, grande Fausto... ah o que eu desejo para que hajam pessoas assim...

oops! Be careful with what you desire =/
10
Pulp Fiction 1994,  R)
11
Trainspotting 1996,  R)
12
Crash 2005,  R)
13
Hostel 2006,  R)
14
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
15
Dune 2002,  Unrated)
16
Psycho 1960,  R)
17
25th Hour 2003,  R)
18
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
19
Blue Velvet 1986,  R)
20
Wild At Heart 1990,  R)
21
Carandiru 2003,  R)
22
Equilibrium 2002,  R)
23
The Birds 1963,  PG-13)
24
Vertigo 1958,  PG)
25
Saw 2004,  R)
26
Saw II 2005,  R)
27
Sin City 2005,  R)
28
Requiem for a Dream 2000,  R)
29
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
Pink Floyd - The Wall
Como é que este filme me passou ao lado durante tantos anos?!?!?!
Another "perfect" one.
30
Brazil 1985,  R)
31
Alucarda ,  Unrated)
32
The Blair Witch Project 1999,  R)
33
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
34
The Science of Sleep 2006,  R)
35
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet) 1957,  Unrated)
36
Peeping Tom 1960,  Unrated)
37
Black Christmas 1974,  R)
Black Christmas
I saw this film for the second time and I felt compelled to write a few words about it.

This horror classic is one of the most disturbing films that I have ever seen.
The phone ringing, the obscenity of the multiple personalities that are portrayed in the killer's voice, the spooky soundtrack, the acting performances and the first person perspective of the camera results in an atmosphere of total dread and fear.
Genuine, very psychological.
In my opinion is a masterpiece.

I think the remake is an insult to the original.


38
Vincent 1982,  G)
39
Underground 1995,  Unrated)
40
Faust 1994,  Unrated)
41
Thesis (Tesis) 1996,  R)
42
1408 2007,  PG-13)
43
Taste of Cherry (Ta'm e Guilass) 1997,  Unrated)
44
Buffalo 66 1998,  R)
45
When a Stranger Calls 1979,  R)
46
Rosemary's Baby 1968,  R)
47
The Omen 1976,  R)
48
Damien: Omen II 1978,  R)
49
Omen III: The Final Conflict 1981,  R)
50
Begotten 1991,  Unrated)
Begotten
Frantic disembowelment...
Cinematografia desconcertante no seu melhor.
51
The Shining 1980,  R)
52
The Silence of the Lambs 1991,  R)
53
Seven (Se7en) 1995,  R)
54
Fight Club 1999,  R)
55
Cube 1997,  R)
56
Snatch 2001,  R)
57
Alien 1979,  R)
58
Identity 2003,  R)
59
Lost Highway 1997,  R)
Lost Highway
Bizarra, psicótica e, talvez até, sobrenatural a forma como Lynch nos apresenta este filme. Duas histórias paralelas (supostamente relacionadas), personagens metafóricas e meias explicações.
Pareceu-me ser importante dar mais atenção às circunstâncias do que às personagens, o que também não garante uma interpretação linear, just a dreamlike approach.
60
Possession (The Night the Screaming Stops) 1981,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments