My Favorite Movies


  pratikorra's Rating My Rating
1
Taare Zameen Par 2007,  PG)
2
Qayamat Se Qayamat Tak 1988,  Unrated)
3
Jo Jeeta Wohi Sikandar 1992,  Unrated)
4
Ong Bak 2 2008,  R)
Ong Bak 2
its a good movie 4 watching different kind of material arts.........
5
Chocolate 2008,  R)
6
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
7
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
8
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
9
Madagascar: Escape 2 Africa 2008,  PG)
10
Good Will Hunting 1997,  R)
11
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King) 2006,  R)
12
Shao Lin xiao zi (Shaolin Temple 2: Kids from Shaolin) 1984,  Unrated)
13
The Shaolin Temple 1982,  Unrated)
14
The One 2001,  PG-13)
15
Tom and Jerry - The Movie 1993,  G)
16
Haathi Mere Saathi 1971,  Unrated)
17
Ice Age 2002,  PG)
18
Three Idiots 2009,  PG-13)
19
Children of Heaven (Bacheha-Ye aseman) 1997,  PG)
20
Slumdog Millionaire 2008,  R)
21
Chek law dak gung (Naked Weapon) 2003,  R)
22
Step Up 2006,  PG-13)
23
The Reader 2008,  R)
The Reader
I love tht movie........
24
Private School 1983,  R)

Comments (2)


Post a comment

Recent Comments

  1. pratikorra
    pratikorra posted 3 years ago

    This all movies change my VIEW...........

  2. hinanatasha
    hinanatasha posted 3 years ago

    I have met Amir Khan when he came Pakistan,for donation of Imran khans cancer hospital.Im luking forward to see his latest film ghajini.