My Favorite Movies


  1. Prang
  2. Pruepat

I just love them <3

  Prang's Rating My Rating
1
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
The sweetest movie I've ever seen..
2
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
P-e-r-f-e-c-t!!!
3
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
Sooo entertaining as well as pleasant and thoughtful.
4
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
Jack Black is totally cool and very talented. Never get bored of this movie!
5
About a Boy 2002,  PG-13)
About a Boy
Very good thinking lies beneath a plain story.
6
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
I wondered if this kind of love like in this movie exists in this world. Beautiful movie.
7
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Very best of Harry Potters along with the first one.
8
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
One word - amazing!
9
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
Braught tears to my eyes by the sad but meaningful story.
10
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
Catch Me If You Can
Good music, good pictures, neat story = Great x
11
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
loved it x
12
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
Couldn't stop thinking about it for the entire week!
13
Underworld 2003,  R)
Underworld
Unexplainable but love it also the soundtrack x
14
The Parent Trap 1998,  PG)
15
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
16
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
Kate Hudsun's loveliest movie <3
17
Bicentennial Man 1999,  PG)
Bicentennial Man
Rather sad but very very good, indeed.
18
One Fine Day 1996,  PG)
One Fine Day
Light-hearted story but lovely and unforgetable.

PS: Love the soundtrack as well <3
19
Peter Pan 2003,  PG)
Peter Pan
My wonderland!
20
Zoolander 2001,  PG-13)
Zoolander
One of Ben Stiller's funniest work. I couldn't get rid of that Blue Steel look!
21
She's All That 1999,  PG-13)
She's All That
Old school time
22
The Chipmunk Adventure 1987,  G)
The Chipmunk Adventure
My favourite film everrrrrrrrrrrrrr since I was little :)
23
Rainbow Brite and the Star Stealer 1985,  G)
24
Win A Date With Tad Hamilton! 2004,  PG-13)
Win A Date With Tad Hamilton!
Love Josh!!!!!!!!!!!
25
Dumbo 1941,  G)
26
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
loved it!!!!!!!
27
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
What a pleasant movie to watch in a fine afternoon.. :) Joe Wright on Jane Austen's... can't go wrong... Can watch it all over and over again for Mr.Darcy <3
28
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
Great combinations of neat pictures and beautful soundtrack.
29
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
30
Across the Universe 2007,  PG-13)
Across the Universe
Loved the film. Very well neatly made. The Beatles' tunes were impactable along with each scene. It was awesome.
31
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
Liked it x
32
You've Got Mail 1998,  PG)
33
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 2 2011,  PG-13)
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 2
Bravo to the team for having put together such a masterpiece of my favourite books of all time. The movie was brilliantly made and almost every important details are put together nicely as the readers would appreciate. No complaints at all. Thank you to Harry Potter and friends. I'm going to miss you all dearly, even the Dark Lord.. Thank you for making my childhood memories unforgettably magical and full of great imagination..

Like J.K. Rowling said, '"Hogwarts will always be there to welcome you home."
34
A Good Year 2006,  PG-13)
A Good Year
Lovely story. Beautiful and dreamy, yet, realistic. Love the soundtrack. Not bad at all comparing to Peter Mayle's book :) Now take me to Provence!
35
Nick and Norah's Infinite Playlist 2008,  PG-13)
Nick and Norah's Infinite Playlist
I can watch this movie over and over again.. The music is BRILLIANT and the casts are just adorable. Not a Great film but surely fun to watch (and enjoy the music!)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments