Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  ppruel's Rating My Rating
1
Braveheart 1995,  R)
2
The Passion of the Christ 2004,  R)
3
Signs 2002,  PG-13)
4
What Women Want 2000,  PG-13)
5
Pocahontas 1996,  G)
6
Chicken Run 2000,  G)
7
We Were Soldiers 2002,  R)
8
Apocalypto 2006,  R)
9
Lethal Weapon 1987,  R)
10
The Patriot 2000,  R)
11
Lethal Weapon 2 1989,  R)
12
Lethal Weapon 4 1998,  R)
13
Lethal Weapon 3 1992,  R)
14
Maverick 1994,  PG)
15
Conspiracy Theory 1997,  R)
16
Ransom 1996,  R)
17
Mad Max 1979,  R)
18
Payback 1999,  R)
19
The Man Without a Face 1993,  PG-13)
20
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
21
Forever Young 1992,  PG)
22
Mad Max Beyond Thunderdome 1985,  PG-13)
23
Bird on a Wire 1990,  PG-13)
24
Hamlet 1990,  PG)
25
Air America 1990,  R)
26
Who Killed the Electric Car? 2006,  PG)
27
Tequila Sunrise 1988,  R)
28
Gallipoli 1981,  PG)
29
The Million Dollar Hotel 2000,  R)
30
The Bounty 1984,  PG)
31
The Year of Living Dangerously 1982,  PG)
32
The Singing Detective 2003,  R)
33
The River 1984,  PG-13)
34
'The Simpsons': America's First Family 2000,  Unrated)
35
Tim 1981,  PG)
36
Mrs. Soffel 1984,  PG-13)
37
Attack Force Z (The Z Men) 1982,  Unrated)
38
Forever Hollywood 1999,  Unrated)
39
The Passion: Films, Faith & Fury 2006,  Unrated)
40
Summer City 1977,  Unrated)
41
The Big Question 2004,  PG-13)
42
The Face: Jesus in Art 2008,  Unrated)
43
Edge of Darkness 2010,  R)
44
Celebrating AFI 1995,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments