Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  powamunga's Rating My Rating
1
Braveheart 1995,  R)
2
Secret Window 2004,  PG-13)
3
The Patriot 2000,  R)
4
The Shawshank Redemption 1994,  R)
5
The Last of the Mohicans 1992,  R)
6
Transformers 2007,  PG-13)
7
Saving Private Ryan 1998,  R)
8
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
9
Rocky 1976,  PG)
10
Schindler's List 1993,  R)
11
Forrest Gump 1994,  PG-13)
12
Pulp Fiction 1994,  R)
13
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
14
Blade Runner 1982,  R)
15
Walking Tall 2004,  PG-13)
16
The Departed 2006,  R)
17
John Q 2001,  PG-13)
18
The Missing 2003,  R)
19
The Gift 2000,  R)
20
Little Manhattan 2005,  PG)
21
300 2007,  R)
22
Déjà Vu 2006,  PG-13)
23
28 Days Later 2002,  R)
24
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
25
American History X 1998,  R)
26
Batman Returns 1992,  PG-13)
27
Beetlejuice 1988,  PG)
Beetlejuice
One of my all time favourites, no matter how old it gets it's always going to be a classic. Geena Davis, Michael Keaton, Alec Baldwin and Winona Rider are fantastic actors who really make you laugh in this old classic.
28
Blade 1998,  R)
29
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
30
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
31
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
32
Chicago 2002,  PG-13)
33
Clerks 1994,  R)
34
Back to the Future Part II 1989,  PG)
35
Coming to America 1988,  R)
36
Cool Runnings 1993,  PG)
37
Dead Poets Society 1989,  PG)
38
Die Hard 1988,  R)
39
Drumline 2002,  PG-13)
40
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
41
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
As always, Burton-Depp in collaboration is about making magic and this movie did just that. Depp's interpretation of Edward's character was sensitive and moving; Burton's direction and visualisations outstanding. A wonderful allegory, like Frankenstein for the modern age, but with less horror and more warmth. Major support cast members were excellent. Suspend reality and forget about who pays the rent on the castle (or how Edward uses the toilet!) - just sit back and enjoy!
42
Face/Off 1997,  R)
43
Fight Club 1999,  R)
44
Gladiator 2000,  R)
45
Gridiron Gang 2006,  PG-13)
46
Interview with the Vampire 1994,  R)
47
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
48
Jaws 1975,  PG)
49
Just Friends 2005,  PG-13)
50
Kung Fu Hustle 2004,  R)
51
Labyrinth 1986,  PG)
52
Mallrats 1995,  R)
53
Meet the Parents 2000,  PG-13)
54
Monsters, Inc. 2001,  G)
55
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
56
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
57
Office Space 1999,  R)
58
Predator 1987,  R)
59
Remember the Titans 2000,  PG)
60
Resident Evil 2002,  R)
61
Scarface 1983,  R)
62
Seven (Se7en) 1995,  R)
63
Shaun of the Dead 2004,  R)
64
Shooter 2007,  R)
65
Shrek 2001,  PG)
66
Stand by Me 1986,  R)
67
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
68
Taxi Driver 1976,  R)
69
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
70
The Big Lebowski 1998,  R)
71
The Butterfly Effect 2004,  R)
72
The Crow 1994,  R)
73
The Exorcist 1973,  R)
74
The Fifth Element 1997,  PG-13)
75
The Godfather 1972,  R)
76
The Green Mile 1999,  R)
77
The Incredibles 2004,  PG)
78
The Lion King 1994,  G)
79
The Ring 2002,  PG-13)
80
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
First of all, let me just say that I love this film. But I'll admit it does have its faults. First, the good points. It's a spot-on spoof of those terrible old B-movies, from the terrible special effects to the ridiculous story to the wooden characters. Yes, it's pointless and dumb, but it's meant to be. Watch 'Plan 9 From Outer Space' or 'The Blob' and you'll see what the makers were getting at. It's funny in the same way- ridiculous lines like, "This sonic transducer- it is I suppose some kind of audio-vibratory physio-molecular transport device?" and "Throw open the switches on the sonic oscillator- and step up the reactor power input three more points!" that can't possibly be taken seriously abound. The look of the film is unique. Apart from the costume and makeup, the background is full of references to art, film and history while at the same time looking wonderfully cheap. There is an unsettling confusion over time and place (it takes place on a "late November evening", yet Nixon's resignation speech is playing on the radio) and this is helped by the editing- is it deliberately bad? And there are some excellent musical numbers which are definitely a triumph of style over substance- not that this is a bad thing. Unfortunately, the film does run out of steam towards the end. It feels very heavily padded- the Criminologist seems to fulfill no function other than to state the obvious, and the last two musical numbers go on too long without being very memorable. And if you're not open minded, you may find the film's frank portrayals of homosexuality, transvestism, incest and S&M disturbing. To quote about nine hundred reviewers before me, "you either get it or you don't". If this sort of thing is not your bag, you won't enjoy it. Simple as that.
81
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
82
The Terminator 1984,  R)
83
The Village 2004,  PG-13)
84
The Waterboy 1998,  PG-13)
85
The Wizard of Oz 1939,  G)
86
Toy Story 1995,  G)
87
Trainspotting 1996,  R)
88
Wayne's World 1992,  PG-13)
89
X-Men 2000,  PG-13)
90
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. D1esel6er
    D1esel6er posted 3 years ago

    Your top 90 list is RIDICULOUSLY AWESOME! well... for the most part Lol =P