My Favorite Movies


  poutchy's Rating My Rating
1
West Side Story 1961,  PG)
West Side Story
My favorite movie of all time!
2
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
My other favorite movie of all time!
3
Once 2007,  R)
Once
One of the most romantic, beautiful film ever made...
4
Dawn of the Dead 1978,  R)
Dawn of the Dead
The best horror movie ever made: scary, funny, apocalyptic, satiric.
5
Jesus Christ Superstar 1973,  G)
Jesus Christ Superstar
One of my favorite musicals (both on disk and on film). Jesus Christ Superstar is one of the most human approach of the story of Jesus.
6
Beautiful Girls 1996,  R)
Beautiful Girls
Wow! I just love this movie! I'll be 30 soon, and this movie is for people my age. See it!!
7
Planet of the Apes 1968,  G)
Planet of the Apes
How can someone not like this apocalyptic sci-fi movie, one the best of its genre? I've grown up watching it and still love it.
8
The Eighth Day (Le Huitième Jour) 1996,  Unrated)
The Eighth Day (Le Huitième Jour)
My favorite french movie. One of the most perfect and touching thing ever made!
9
Fiddler on the Roof 1971,  G)
Fiddler on the Roof
Touching, funny, real. This movie is perfect!
10
Om Shanti Om 2007,  Unrated)
Om Shanti Om
so much fun and touching! Sharukh Khan is the best!
11
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
12 Angry Men (Twelve Angry Men)
The acting is top-notch. The script is perfect. The directing is fabulous!
12
Das Boot (The Boat) 1981,  R)
Das Boot (The Boat)
The greatest war movie of all-time, and a fabulous story of human courage.
13
Shock Treatment 1981,  PG)
Shock Treatment
Very underrated. A satire about reality tv, 20 years before reality tv! The songs rock!
14
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
Fried Green Tomatoes
very thouching movie, which tells two connected storys, and the actresses are wonderful!
15
Deliverance 1972,  R)
Deliverance
A thrilling adventure movie, chilling, and featuring 4 talented actors in their prime.
16
An American Werewolf in London 1981,  R)
An American Werewolf in London
The first horror movie i ever saw is still great today!
17
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
The best pop-corn action movie! What more can i say? John McLane is the greatest hero of all!
18
The 39 Steps 1935,  PG)
The 39 Steps
The most perfect Hitchcock movie. The chemistry between the actors is wonderful, and the story is compelling, thrilling. And the movie is filled with humor. A masterpiece!
19
Everyone Says I Love You 1996,  R)
Everyone Says I Love You
My favorite Woody Allen movie!
20
Boyz n the Hood 1991,  R)
Boyz n the Hood
Perfect, amazing, tear-jerking, heart-rending, powerful movie
21
It's a Wonderful Life 1946,  G)
It's a Wonderful Life
How can someone not love this film?!
22
Rear Window 1954,  PG)
Rear Window
perfect movie
23
Ghost World 2001,  R)
Ghost World
A film about outsiders, intelligent script and great actors (Thora Birch shines).
24
The Music Man 1962,  G)
The Music Man
Robert Preston is the man!! Wow! He's is fantastic!

A Masterpiece!
25
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat 1999,  PG)
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
I've been loving this musical since my teenage years and this video version is everything i was imagining in my head, and so much more! Donny Osmond and Maria Friedman are the best!
26
Scrooged 1988,  PG-13)
Scrooged
The perfect Christmas movie, and the perfect Bill Murray comedy!
27
A Shot in the Dark 1964,  PG)
A Shot in the Dark
The funniest of the Pink Panther films, Peter Sellers at his very best!
28
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
A wonderful film about hope, one of the greatest Stephen King films!
29
Stephen King's The Stand 2000,  Unrated)
Stephen King's The Stand
The ultimate battle between Good and Evil. A masterpiece.
30
Tommy 1975,  PG)
Tommy
Tommy, the original album from 1969, is my favorite album of all-time. This film is funny, crazy, silly, extravagant, and really great!
31
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
A fast-paced, music-filled romance that i could watch over and over without getting ever tired. The music is so great!
32
WALL-E 2008,  G)
WALL-E
perfect
33
Sleuth 1972,  PG)
Sleuth
Two of the greatest performances ever captured on film, you must see it at any cost!
34
M 1931,  Unrated)
M
Chilling, scary movie, full of suspense. Peter Lorre is ...just... perfect!!
35
Mohabbatein 2000,  PG)
Mohabbatein
A really great musical from India, a cross between Dead Poet's Society and Grease. Wondeful music
36
Ivan Groznyy (Ivan the Terrible, Part One) 1944,  Unrated)
Ivan Groznyy (Ivan the Terrible, Part One)
This is cinema at its very best!
37
Ivan the Terrible - Pt. 2 1959,  Unrated)
38
Clerks II 2006,  R)
Clerks II
Twice as good as Clerks, a movie about hope, life and friends.
39
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
Monty Python's Life of Brian
The best Monty Python film, one of the greatest satires in film history.
40
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
The best horror parody ever! You can't top this! Try to watch "Spaced" too (hilarious!), and the upcoming "Hot Fuzz" seems promising!
41
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
The first one is still the best for me, although i like (to various degree) the 5 other films (and everything related to them).
42
Detour 1945,  Unrated)
Detour
The best film noir ever. A gripping tale of blackmailing.
43
For All Mankind 1989,  Unrated)
For All Mankind
Dreamy, moody film about the many trips to the moon made by Apollo crews.
44
Night of the Living Dead 1968,  R)
45
American Graffiti 1973,  PG)
American Graffiti
Nostlagic, touching and funny film, almost perfect. Great soundtrack!
46
Much Ado About Nothing 1993,  PG-13)
Much Ado About Nothing
I love this romantic film!
47
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
2001: A Space Odyssey
The perfect sci-fi movie. Still relevant, and its special effetcs are still as special as they were (i suppose) back then.
48
The Philadelphia Experiment 1984,  PG)
The Philadelphia Experiment
I grew up watching this, and i still like it very much.
49
Duel 1972,  PG)
Duel
The best Spielberg movie
50
Love's Labour's Lost 2000,  PG)
Love's Labour's Lost
A musical Shakespeare adaptation from Kenneth Branagh? How can someone not like this??!!
51
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
Tarantino's first film is still my favorite. The film grips you and never lets you go until the end, which finishes with a Bang!
52
The Agony and the Ecstasy ,  Unrated)
53
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
One of the most perfect films of all-time. The acting, the music, the cinematography... everything is just beautiful in this little gem.
54
King Kong 1933,  Unrated)
King Kong
What can i say that hasn't been already said? Willis O'brien's special effectswere just amazing and the film still holds up very well today. A true classic.
55
All That Jazz 1979,  R)
All That Jazz
Bob Fosse's disguised autobiography is so touching, so poetic, so sad. This film gives me goosebumps everytime.
56
Bananas 1971,  PG-13)
Bananas
A silly comedy, one of Woody's best!
57
Psycho Beach Party 2000,  Unrated)
Psycho Beach Party
I love this satirical comedy, a parody of the beach films of the 60's.
58
Blue Velvet 1986,  R)
Blue Velvet
Weird, sensitive, perfect Lynch.
59
Hair 1979,  PG)
Hair
An idealistic and dreamy musical about idealistic and dreamy hippies in the 60's and on the verge of adulthood. So touching, so compelling. The music is wonderful!
60
Harold and Maude 1971,  PG)
Harold and Maude
This movie always makes me happy when i don't feel so good. Cat Steven's music plays a major part in my loving of this film, but the story and the actors are amazing as well.
61
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
A modern classic, the greatest disaster movie of all time, and a superb love story, amazingly well handled by Cameron.
62
The Evil Dead 1981,  R)
The Evil Dead
A chilling little independant movie, starring the greatest B-actor of all time, Bruce Campbell. The two others films in the series are equally great.
63
The Wanderers 1979,  R)
The Wanderers
Charming movie!
64
Superman II 1981,  PG)
Superman II
I share a strong mentally connection with Christopher Reeve since my childhood (don't know why though...) and Superman has always been my hero. Reeve's death saddened me a lot, but i'll always have his films - and this one particularly which i cherish - to watch.
65
[Rec] 2007,  R)
[Rec]
Freakin' scary!!
66
Le Fantôme de la Liberté (The Phantom of Liberty) (The Specter of Freedom) 1974,  R)
Le Fantôme de la Liberté (The Phantom of Liberty) (The Specter of Freedom)
A funny satire of modern society. You can't go wrong with Bunuel's films.
67
Clerks 1994,  R)
Clerks
A hilarious and realistic look at two twentysomething's life, as they live the longest day of their lives and struggle to find their place in society.
68
Mallrats 1995,  R)
Mallrats
Not as good as Clerks, but still very funny. Kevin Smith is the best to tell tales for my generation, and i can relate to a lot of things in these movies.
69
Dogma 1999,  R)
Dogma
One of the best comedies about religion, witty and sarcastic.
70
The Abyss 1989,  PG-13)
The Abyss
A very intelligent sci-fi movie. The long version makes this almost an apocalyptic movie.
71
Underground 1995,  Unrated)
Underground
Very funny and yet sad movie.
72
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 1994,  R)
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert
Hugo Weaving, Guy Pierce and Terence Stamp play the most charming tranvestites ever (well, second to Frank N Furter, obviously...) in this hilarious and touching comedy.
73
Jeanne and the Perfect Guy (Jeanne et le garçon formidable) 2000,  Unrated)
Jeanne and the Perfect Guy (Jeanne et le garçon formidable)
Virginie LeDoyen has never been as beautiful and charming as in this musical, a musical about AIDS, very colourful and very alive!
74
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
One of the greatest comedy of all-time, a film that helped forging my dreamy personnality when i was young. I still dream about time travel sometimes...
75
Grease 2 1982,  PG)
Grease 2
I grew up with this, and i still like it, because it's so full of fond memories. I wnated to be Michael Carrington (Maxwell Caufield), to be as cool as him.
76
Grease 1978,  PG)
Grease
John Travolta and Olivia Newton-John both singing 50's- style songs, what's not to like?
77
Cats: The Musical 1998,  G)
Cats: The Musical
Not my favorite musical , but still filled with wonderful music and dancing and acting.
78
The Pirate Movie 1982,  PG)
The Pirate Movie
I grew up watching it, and the songs are still very present in my head. Cheesy but helped me become the B-Movie lover that i am today!
79
Batman: The Movie 1966,  PG)
Batman: The Movie
Cool movie! Adam West is The Man!
80
The Best Years of Our Lives 1946,  Unrated)
The Best Years of Our Lives
Everything was perfect about this film, and it's still as moving as it must has been at the time!
81
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
Although the critics and the public hated it, i still think this is a true cinematic classic as they used to make them, and the music is superb. Gerard is no Colm Wilkinson, but i like his raw performance, and Emy Rossum is so cute and loveable.
82
The Towering Inferno 1974,  PG)
The Towering Inferno
My favorite disaster movie. I love movies taking place in tall and fancy buildings, just like Die Hard, Gremlins 2, Demons 2 and this one. Full of great actors and still as fun as ever.
83
Phantom of the Paradise 1974,  PG)
Phantom of the Paradise
Brian DePalma's twist of The Phantom of the Opera is so great!
84
The Stepford Wives 1975,  PG)
The Stepford Wives
Chilling, gripping tale of terror as a young woman fights to stay herself in a bizarre little town.
85
Eight Legged Freaks 2002,  PG-13)
Eight Legged Freaks
Surely one of the most fun (and one of my favorites) B-movies ever!!
86
Serpico 1973,  R)
Serpico
The greatest cop who ever lived, at least as depicted in this. Pacino's best role.
87
Alice (Neco z Alenky) 1988,  Unrated)
Alice (Neco z Alenky)
Jan Svankmajer's masterpiece, nothing less.
88
Tuck Everlasting 2002,  PG)
Tuck Everlasting
A beautiful, touching, true and incredibly sad romance about a family who can never die and a girl who is in love with one to them.
89
History of the World -- Part I 1981,  R)
History of the World -- Part I
Mel Brooks' best film, in my opinion.
90
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
South Park: Bigger, Longer and Uncut
Team America never matched the wit of this film, nor the quality of the songs. An intelligence satire of our modern society.
91
Where the Heart Is 2000,  PG-13)
Where the Heart Is
Natalie Portman's best performance, in my opinion. I never get tired of watching this film.
92
Rudy 1993,  PG)
Rudy
Sean Astin makes me cry everytime in this wonderful little gem of a movie about a guy who follows his dreams 'til the end.
93
The Blob 1958,  Unrated)
The Blob
One of the greatest B-movie of all time, sums up the 50's for me :-)
94
The Fly 1986,  R)
The Fly
One of the few instances when a remake is better than the original. The film still holds up very well 20 years later, and is as chilling as ever.
95
Dèmoni (Demons) 1985,  R)
Dèmoni (Demons)
The best of the series, a bit cheesy but still fun and creepy.
96
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
The 40 Year Old Virgin
I just adored this romantic (and clever) comedy!
97
The Giant Gila Monster 1959,  Unrated)
The Giant Gila Monster
A giant lizard. fast cars and Don Sullivan singing: could it be the perfect movie of all time? ;-)
98
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
A perfect romantic comedy, incredibly moving. This movie will put a smile on your face.
99
Night of the Creeps 1986,  R)
Night of the Creeps
The 80's, and everything i like about them, are summed up in this charming horror comedy. A true classic!
100
Slither 2006,  R)
Slither
The most fun i had in ages, this update" of Night of the Creeps is a riot!!
101
Journey to the Center of the Earth 1959,  G)
Journey to the Center of the Earth
I grew up with this, and i still find it entertaining
102
The Midnight Hour 1986,  Unrated)
The Midnight Hour
One of my favorite movies of the 80's!!
103
Miracle Mile 1989,  R)
Miracle Mile
A fun (and chilling) film about the nuclear menace... still relevant today i guess
104
Night of the Comet 1984,  PG-13)
Night of the Comet
Fun flick about two valley girls being ones of the few survivors on Earth after the passage of a devastating comet! Really fun!
105
On connaît la chanson, (Same Old Song ) 1997,  PG)
106
Marty 1955,  Unrated)
Marty
Should be near the top of my list: sheer PERFECTION.
107
Dilwale Dulhania Le Jayenge 1995,  G)
108
Kick-Ass 2010,  R)
109
Un Air De Famille ( Family Resemblances) 1996,  Unrated)
110
Comme une Image (Look at Me) (Like an Image) 2004,  PG-13)
111
Frankie & Johnny Are Married 2003,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments