My Favorite Movies
| porkins's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 2 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 3 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 4 |
Indiana Jones and the Last Crusade 1989, PG-13) |
|
| 5 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 6 |
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984, PG) |
|
| 7 |
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957, Unrated) |
|
| 8 |
The Ref 1994, R) |
|
| 9 |
National Lampoon's Christmas Vacation 1989, PG-13) |
|
| 10 |
A Charlie Brown Christmas 1965, Unrated) |
|
| 11 |
It's a Wonderful Life 1946, G) |
|
| 12 |
Miracle on 34th Street 1947, Unrated) |
|
| 13 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 14 |
Raging Bull 1980, R) |
|
| 15 |
The Maltese Falcon 1941, PG) |
|
| 16 |
Labyrinth 1986, PG) |
















