My Favorite Movies


  porchlove's Rating My Rating
1
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
2
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
3
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
4
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
5
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
6
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
7
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010,  PG-13)
8
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 2 2011,  PG-13)
9
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
10
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
11
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
12
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
13
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
14
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
15
City of Angels 1998,  PG-13)
16
Step Up 2006,  PG-13)
17
Step Up 2 the Streets 2008,  PG-13)
18
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
19
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
20
Center Stage 2000,  PG-13)
21
Dead Man Walking 1995,  R)
22
Scary Movie 2000,  R)
23
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
24
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
25
Scary Movie 5 2012,  Unrated)
26
Scary Movie 2 2001,  R)
27
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
28
Orphan 2009,  R)
29
The Proposal 2009,  PG-13)
30
Indecent Proposal 1993,  R)
31
Transformers 2007,  PG-13)
32
Transformers: Revenge of the Fallen 2009,  PG-13)
33
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
34
National Treasure 2004,  PG)
35
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor 2008,  PG-13)
36
The Mummy 1999,  PG-13)
37
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
38
Fast & Furious 2009,  PG-13)
39
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
40
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
41
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
42
Jackie Chan's Who Am I? (Wo shi shei) (Who Am I?) 1998,  PG-13)
43
Jackie Chan's First Strike 1996,  PG-13)
44
Police Story (Ging chaat goo si) (Police Force) 1985,  PG-13)
45
Jackie Chan Adventures - The Search For The Talisman 2000,  Unrated)
46
Jackie Chan's Project A2 ('A' gai wak juk jap) (Project A, Part II) 1987,  PG-13)
47
Island of Fire (Huo shao dao) (Jackie Chan Is the Prisoner) (Island on Fire) 1990,  R)
48
The Forbidden Kingdom 2008,  PG-13)
49
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
50
Rush Hour 1998,  PG-13)
51
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
52
The Tuxedo 2002,  PG-13)
53
Shanghai Knights 2003,  PG-13)
54
The Medallion 2003,  PG-13)
55
Around the World in 80 Days 2004,  PG)
56
The Legend of Drunken Master (Jui kuen II) (Drunken Fist II) 1994,  R)
57
Rumble in the Bronx 1996,  R)
58
The Cannonball Run 1981,  PG)
59
Mr. Nice Guy (Yat goh hiu yan) 1998,  PG-13)
60
Operation Condor (Fei ying gai wak) (Armour of God II) 1990,  PG-13)
61
Drunken Master (Jui kuen) 1978,  PG-13)
62
Armour of God (Long xiong hu di) (Operation Condor 2) 1987,  R)
63
Police Story 2 (Ging chaat goo si juk jaap) (Police Force II) 1987,  PG-13)
64
New Police Story (San ging chaat goo si) 2004,  R)
65
Jackie Chan's Project A ('A' gai wak) (Pirate Patrol) 1983,  PG-13)
66
Cannonball Run II 1984,  PG)
67
Crime Story (Zhong an zu) (New Police Story) (Police Dragon) 1993,  R)
68
The Accidental Spy (Te wu mi cheng) 2001,  PG-13)
69
Fearless Hyena Part II (Long teng hu yue) 1983,  PG)
70
The Young Master (Shi di chu ma) 1978,  PG-13)
71
Twin Dragons (Shuang long hui) (Brother vs. Brother) 1992,  PG-13)
72
The Protector 1985,  R)
73
Supercop (Police Story 3) (Ging chaat goo si 3: Chiu kap ging chaat) 1992,  R)
74
Mr. Canton and Lady Rose (Ji ji) (Miracles) (Black Dragon) 1989,  PG-13)
75
Dragon Strike (Long xiao ye) (Dragon Lord) (Young Master in Love) 1982,  PG-13)
76
Bo bui gai wak (Rob-B-Hood) (Robin-B-Hood) 2006,  Unrated)
77
Gorgeous (Boh lee chun) 1999,  PG-13)
78
Heart of Dragon (Long de xin) (The First Mission) 1985,  R)
79
The Invincible Fighter: The Jackie Chan Story 1996,  Unrated)
80
City Hunter (Sing si lip yan) 1992,  PG-13)
81
Thunderbolt (Pik lik feng) 1995,  R)
82
Dragons Forever (Fei lung mang jeung) (Cyclone Z) 1988,  Unrated)
83
The Weather Man 2005,  R)
84
Troy 2004,  R)
85
Kingdom of Heaven 2005,  R)
86
Duplicity 2009,  PG-13)
87
Pretty Woman 1990,  R)
88
Hook 1991,  PG)
89
Notting Hill 1999,  PG-13)
90
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
91
Mona Lisa Smile 2003,  PG-13)
92
Erin Brockovich 2000,  R)
93
Closer 2004,  R)
94
Stepmom 1998,  PG-13)
95
Conspiracy Theory 1997,  R)
96
The Mexican 2001,  R)
97
America's Sweethearts 2001,  PG-13)
98
Speed 1994,  R)
99
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
100
Two Weeks Notice 2002,  PG-13)
101
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
102
The Lake House 2006,  PG)
103
Helen 2008,  R)
104
The Blair Witch Project 1999,  R)
105
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood 2002,  PG-13)
106
Speed 2 - Cruise Control 1997,  PG-13)
107
While You Were Sleeping 1995,  PG)
108
Practical Magic 1998,  PG-13)
109
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
110
Wanted 2008,  R)
111
Shark Tale 2004,  PG)
112
Kung Fu Panda 2008,  PG)
113
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
114
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
115
Beowulf 2007,  PG-13)
116
The Good Shepherd 2006,  R)
117
The Bone Collector 1999,  R)
118
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
119
Original Sin 2001,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments