My Favorite Movies


  pookcobain's Rating My Rating
1
Pulp Fiction 1994,  R)
2
Kikujiro 1999,  PG-13)
3
Samaria (Samaritan Girl) 2004,  R)
4
Happy Times 2001,  PG)
5
Chungking Express 1994,  PG-13)
6
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) 2004,  R)
7
Dead Poets Society 1989,  PG)
8
Groundhog Day 1993,  PG)
9
Sonatine 1993,  R)
10
To Live (Huozhe) 1994,  R)
11
Fireworks (Hana-bi) 1997,  R)
12
Ni na bian ji dian (What Time Is It Over There?) 2001,  Unrated)
13
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) 1994,  R)
14
Big Fish 2004,  PG-13)
15
Seven (Se7en) 1995,  R)
16
Nobody Knows (Dare mo shiranai) 2004,  PG-13)
17
Forrest Gump 1994,  PG-13)
18
The Truman Show 1998,  PG)
19
The Silence of the Lambs 1991,  R)
20
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
21
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
22
The Godfather 1972,  R)
23
The Godfather, Part II 1974,  R)
24
The Shawshank Redemption 1994,  R)
25
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
26
Kramer vs. Kramer 1979,  PG)
27
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
28
Love Letter 1995,  PG)
29
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) 2003,  R)
30
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
31
Kiraware Matsuko no isshô (Memories of Matsuko) 2006,  Unrated)
32
When Harry Met Sally 1989,  R)
33
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
34
Full Metal Jacket 1987,  R)
35
Little Miss Sunshine 2006,  R)
36
Comrades - Almost a Love Story (Tian mi mi) 1997,  Unrated)
37
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
38
Hana to Alice (Hana & Alice) 2004,  Unrated)
39
Léon (The Professional) 1994,  R)
40
Once Upon a Time in China 1991,  R)
41
Police Story (Ging chaat goo si) (Police Force) 1985,  PG-13)
42
Magnolia 1999,  R)
43
21 Grams 2003,  R)
44
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
45
Requiem for a Dream 2000,  R)
46
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
47
Trainspotting 1996,  R)
48
The Lion King 1994,  G)
49
Spirited Away 2001,  PG)
50
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) 1988,  Unrated)
51
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
52
The Exorcist 1973,  R)
53
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
54
Die Hard 1988,  R)
55
Back to the Future 1985,  PG)
56
I.Q. 1994,  PG)
57
Scream 1996,  R)
58
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
59
Signs 2002,  PG-13)
60
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
61
Swordsman II ,  R)
62
Akira 1988,  R)
63
Stranger of Mine (Unmei janai hito) 2005,  Unrated)
64
A Perfect World 1993,  PG-13)
65
Where Is the Friend's Home? 1987,  Unrated)
66
28 Days Later 2002,  R)
67
Aliens 1986,  R)
68
Funny Games 1998,  Unrated)
69
Boogie Nights 1997,  R)
70
Ringu (Ring) 1998,  Unrated)
71
The King of Comedy (Hei kek ji wong) 1999,  Unrated)
72
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments