My Favorite Movies


  1. PoofyPuff1000
  2. Anna

Twenty-five of my favorite movies.

  PoofyPuff1000's Rating My Rating
1
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
12 Angry Men (Twelve Angry Men)
Great performance by Henry Fonda. Greater debut by Sidney Lumet.
2
Ace in the Hole (The Big Carnival) 1951,  Unrated)
Ace in the Hole (The Big Carnival)
Underrated Billy Wilder movie with an excellent performance from Kirk Douglas.
3
The Apartment 1960,  Unrated)
The Apartment
Definitely a far cry from the romantic comedies of today.
4
Boogie Nights 1997,  R)
Boogie Nights
Has to be Paul Thomas Anderson's best work.
5
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
Very moving, beautifully shot and stellar performances from Ledger (RIP) and Gyllenhaal.
6
Ed Wood 1994,  R)
7
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
Probably one of the few sequels that's just as great as the original.
8
The Grapes of Wrath 1940,  Unrated)
The Grapes of Wrath
Great John Steinbeck film adaptation.
9
Manhattan 1979,  R)
Manhattan
Woody Allen's best since Annie Hall.
10
Mr. Smith Goes to Washington 1939,  Unrated)
Mr. Smith Goes to Washington
James Stewart is brilliant in the lead role of Jefferson Smith.
11
Mystic River 2003,  R)
Mystic River
Stunning Clint Eastwood movie with great performances from Sean Penn and Tim Robbins. No surprise they got Oscars.
12
The Night of the Hunter 1955,  PG)
The Night of the Hunter
Mitchum is creepy as hell as the film's villain Rev. Harry Powell.
13
On the Waterfront 1954,  Unrated)
14
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
Great performances, stunning effects and the biggest case of mindfuck are all here.
15
Psycho 1960,  R)
Psycho
Scared the bejesus out of me.
16
Raging Bull 1980,  R)
Raging Bull
Holy crap, now I know why people are so uptight about this losing Best Picture. Thank God De Niro won.
17
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
I am absolutely speechless from Aronofsky's magnum opus.
18
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
Wow.
19
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
Some Like It Hot
Damn it Wilder, you've done it again!
20
Sweet Smell of Success 1957,  Unrated)
Sweet Smell of Success
Very good movie with good work from Curtis and Lancaster.
21
The Talented Mr. Ripley 1999,  R)
The Talented Mr. Ripley
Gripping thriller featuring excellent work from Damon and Law.
22
The Thin Red Line 1998,  R)
The Thin Red Line
Without a doubt, Malick's best work as a director.
23
Two Lovers 2008,  R)
Two Lovers
Phoenix gives an excellent performance.
24
Who's Afraid of Virginia Woolf? 1966,  R)
Who's Afraid of Virginia Woolf?
Excellent work from the cast. Has to be Nichols' best work.
25
Zodiac 2007,  R)
Zodiac
Pretty good crime drama on one of the most infamous unsolved murder cases.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments