My Favorite Movies


  ponpontung's Rating My Rating
1
Being John Malkovich 1999,  R)
Being John Malkovich
Love this movie so much. Amazing, funny, weird ideas and les plot XDDD A remarkable movie.
2
The Hours 2002,  PG-13)
The Hours
One of my favorite movie. A great chick flick, sensitive and literary.
3
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
A very good detective thriller.
4
The Children's Hour 1961,  Unrated)
5
Fingersmith 2005,  Unrated)
Fingersmith
A very famous and 18th atmospheric Yuri movie. XD
6
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
So ridiculous and funny. Milla Jovovich's gorgeous.
7
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) 1951,  Unrated)
8
Ghost in the Shell 1996,  R)
Ghost in the Shell
One of my favorite
9
Tosca 2001,  Unrated)
Tosca
Puccini!!
10
A Streetcar Named Desire 1951,  PG)
11
Waterloo Bridge 1940,  Unrated)
12
The Cell 2000,  R)
13
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
14
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso)
So good.
15
A Very Long Engagement 2004,  R)
16
The Lives of Others 2006,  R)
The Lives of Others
a very good German movie
17
Revolutionary Road 2008,  R)
18
Wuthering Heights 1939,  G)
Wuthering Heights
I think William Wyler dealt this materials and story very well. I once read the original novel, I don't know it was because the translation so bad or what, somehow,?could't understand the intentions of this novel. But since I saw this movie, I really feel that I could catch the reason that why this novel could be a masterpiece.
19
Kumonosu Jô (Throne of Blood) (Macbeth) 1957,  Unrated)
Kumonosu Jô (Throne of Blood) (Macbeth)
Brilliant. Kurosawa adapted Shakespeare's classic in a very amazing way. The shot was so good....In fact I think it is better than the British drama version of Macbeth which I've seen....I think moving all the background to Japan is indeed a dare idea. But most of all, the way he dealt it was worth of being called GENIUS!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments