My Favorite Movies
Give list a short description
| polinate's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Breakfast at Tiffany's 1961, PG) |
|
| 2 |
National Lampoon's Animal House 1978, R) |
|
| 3 |
Welcome to Woop Woop (The Big Red) 1997, R) |
|
| 4 |
Repo Man 1984, R) |
|
| 5 |
Red Sun 1971, PG) |
|
| 6 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 7 |
The Rocky Horror Picture Show 1975, R) |
|
| 8 |
Dune 1984, PG-13) |
|
| 9 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 10 |
Cry-Baby 1990, PG-13) |
|
| 11 |
Harold and Maude 1971, PG) |
|
| 12 |
Donovan's Reef 1963, Unrated) |
|
| 13 |
Casablanca 1942, PG) |
|
| 14 |
The Princess and the Pirate 1944, Unrated) |
|
| 15 |
Leap of Faith 1992, PG-13) |
|
| 16 |
But I'm A Cheerleader 1999, R) |
|
| 17 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 18 |
Galaxy Quest 1999, PG) |
|
| 19 |
Serenity 2005, PG-13) |
|
| 20 |
Farscape: The Peacekeeper Wars 2004, PG) |



















