My Favorite Movies


  polifemoblue's Rating My Rating
1
The Godfather 1972,  R)
2
The Godfather, Part II 1974,  R)
3
Once Upon a Time in America 1984,  R)
4
Chinatown 1974,  R)
5
Casino 1995,  R)
6
The Wild Bunch 1969,  R)
7
Blade Runner 1982,  R)
8
The Exorcist 1973,  R)
9
The Evil Dead 1981,  R)
10
Death in Venice 1971,  PG)
11
Taxi Driver 1976,  R)
12
Wings of Desire 1987,  PG-13)
13
The Fountain 2006,  PG-13)
14
The Blues Brothers 1980,  R)
15
Pulp Fiction 1994,  R)
16
The Graduate 1967,  PG)
17
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
18
Los Olvidados (The Young and the Damned) 1950,  Unrated)
19
Yellow Submarine 2012,  G)
20
La Maschera del demonio (Black Sunday) (House of Fright) (Mask of the Demon) 1960,  R)
21
The Book of Stone (El Libro de Piedra) 1968,  Unrated)
22
Hasta El Viento Tiene Miedo 1967,  Unrated)
23
Metropolis 1927,  PG-13)
24
Battleship Potemkin 1925,  Unrated)
25
Citizen Kane 1941,  PG)
26
Night of the Living Dead 1968,  R)
27
Dawn of the Dead 1978,  R)
28
Day of the Dead 1985,  Unrated)
29
The Return of the Living Dead 1985,  R)
30
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments