Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  POISONPR's Rating My Rating
1
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
ITS MY FAVORITE MOVIE BECAUSE I HAD CANCER ( LEUCEMIA) AT THE AGE OF 13. Does matter how manny time i seet it makes me cry, especialy when she said i have cancer.
2
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
Its a nother of my favorite movies it really touch me how a relly love can do. doest maner if u rich or poor
3
The Four Feathers 2002,  PG-13)
4
Back to the Future 1985,  PG)
5
Back to the Future Part III 1990,  PG)
6
Back to the Future Part II 1989,  PG)
7
Bring It On: All or Nothing 2006,  PG-13)
8
Bring It On Again 2004,  PG-13)
9
Bring It On 2000,  PG-13)
10
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
11
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
12
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
13
Police Academy 1984,  R)
14
Police Academy 2 - Their First Assignment 1985,  PG-13)
15
Police Academy 3 - Back in Training 1986,  PG)
16
Police Academy 4 - Citizens on Patrol 1987,  PG)
17
You Got Served 2004,  PG-13)
18
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 1988,  PG-13)
19
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear 1991,  PG-13)
20
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult 1994,  PG-13)
21
Airplane! 1980,  PG)
22
Airplane 2 - The Sequel 1982,  PG)
23
Rocky IV 1985,  PG)
24
Rocky III 1982,  PG)
25
Rocky V 1990,  PG-13)
26
Rocky II 1979,  PG)
27
Rocky Balboa 2006,  PG)
28
Rocky 1976,  PG)
29
Pretty Woman 1990,  R)
30
Shrek 2001,  PG)
31
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood 1996,  R)
32
Scary Movie 2000,  R)
33
Scary Movie 2 2001,  R)
34
National Lampoon's Dorm Daze 2 2006,  R)
35
American Pie 5: The Naked Mile 2006,  R)
36
American Pie Presents - Band Camp 2005,  R)
37
X-Men 2000,  PG-13)
38
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
39
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
40
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
41
Scooby-Doo 2002,  PG)
42
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed 2004,  PG)
43
Spawn 1997,  PG-13)
44
She's All That 1999,  PG-13)
45
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
46
Child's Play 1988,  R)
47
Child's Play 2 1990,  R)
48
Child's Play 3 1991,  R)
49
Men in Black II 2002,  PG-13)
50
Men in Black 1997,  PG-13)
51
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
52
Stephen King's Rose Red 2002,  PG-13)
53
The Diary of Ellen Rimbauer 2003,  R)
54
The Skulls 2000,  PG-13)
55
The Skulls 2 2002,  R)
56
The Skulls 3 2003,  PG-13)
57
Cruel Intentions 1999,  R)
58
Cruel Intentions 2 2000,  R)
59
Cruel Intentions 3 2004,  R)
60
Gossip 2000,  R)
61
Urban Legend 1998,  R)
62
Urban Legends: Bloody Mary 2005,  R)
63
Final Destination 2000,  R)
64
Final Destination 3 2006,  R)
65
Freddy's Dead - The Final Nightmare 1991,  R)
66
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
67
Ghost 1990,  PG-13)
68
Bicentennial Man 1999,  PG)
69
Hardball 2001,  PG-13)
70
Sweet November 2001,  PG-13)
71
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
72
Bill & Ted's Bogus Journey 1991,  PG)
73
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
74
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
75
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
76
Hot Shots! 1991,  PG-13)
77
Hot Shots! Part Deux 1993,  PG-13)
78
Big Shots 1987,  PG-13)
79
Aladdin and the King of Thieves 1999,  G)
80
Aladdin 1992,  G)
81
Major League 1989,  R)
82
Major League 2 1994,  PG)
83
Billy Madison 1995,  PG-13)
84
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
85
The Waterboy 1998,  PG-13)
86
The Hot Chick 2002,  PG-13)
87
The Truth About Cats & Dogs 1996,  PG-13)
88
Batman 1989,  PG-13)
89
Batman Returns 1992,  PG-13)
90
Batman & Robin 1997,  PG-13)
91
Batman Forever 1995,  PG-13)
92
Batman Beyond - Return of the Joker 2000,  PG-13)
93
Mighty Morphin Power Rangers - The Movie 1995,  PG)
94
Turbo: A Power Rangers Movie 1997,  PG)
95
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
96
The Legend of Zorro 2005,  PG)
97
Click 2006,  PG-13)
98
I, Robot 2004,  PG-13)
99
Independence Day 1996,  PG-13)
100
Daddy Day Care 2003,  PG)
101
Selena 1997,  PG)
102
The Bodyguard 1992,  R)
103
Dying Young 1991,  R)
104
Stepmom 1998,  PG-13)
105
Chaplin 1992,  PG-13)
106
Less Than Zero 1987,  R)
107
Mortal Kombat 1995,  PG-13)
108
Mortal Kombat: Annihilation 1997,  PG-13)
109
Vampires - Los Muertos 2002,  R)
110
Christine 1983,  R)
111
Friday the 13th 1980,  R)
112
Friday the 13th Part 3 1982,  R)
113
Friday the 13th - The Final Chapter 1984,  R)
114
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives 1986,  R)
115
Friday the 13th Part VII - The New Blood 1988,  R)
116
Friday the 13th, Part V - A New Beginning 1985,  R)
117
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan 1989,  R)
118
Friday the 13th Part 2 1981,  R)
119
Jason Goes to Hell - The Final Friday 1993,  R)
120
Friday the 13th - From Crystal Lake to Manhattan 2004,  R)
121
Freddy vs. Jason 2003,  R)
122
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
123
Runaway Bride 1999,  PG)
124
Superman 1978,  PG)
125
Superman II 1981,  PG)
126
Superman III 1983,  PG)
127
Superman IV: The Quest for Peace 1987,  PG)
128
Superman Returns 2006,  PG-13)
Superman Returns
Looks like Cristoper Reaves, I hope he makes the others Supermans
129
Look Up in the Sky: The Amazing Story of Superman 2006,  Unrated)
130
Mo' Money 1992,  R)
131
The Breakfast Club 1985,  R)
132
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
133
The Crow 1994,  R)
134
The Crow: Stairway to Heaven ,  G)
135
The Crow - Salvation 2000,  R)
136
The Crow: City of Angels 1996,  R)
137
The Crow - Wicked Prayer 2005,  R)
138
The Heavenly Kid 1985,  PG-13)
139
The Karate Kid 1984,  PG)
140
The Karate Kid Part II 1987,  PG)
141
The Karate Kid, Part III 1989,  PG)
142
Young Guns 1988,  R)
143
Young Guns II 1990,  PG-13)
144
Spider-Man 2002,  PG-13)
145
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
146
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
147
Shrek 2 2004,  PG)
148
Interview with the Vampire 1994,  R)
149
Iron Eagle 1985,  PG-13)
150
Iron Eagle II 1988,  PG)
151
Iron Eagle IV (Iron Eagle on the Attack) 1996,  PG-13)
152
The Man in the Iron Mask 1977,  R)
153
Spy Kids 2001,  PG)
154
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams 2002,  PG)
155
Spy Kids 3-D - Game Over 2003,  PG)
156
I Spy 2002,  PG-13)
157
Born in East L.A. 1987,  R)
158
Born on the Fourth of July 1989,  R)
159
Desperado 1995,  R)
160
Original Sin 2001,  R)
161
Mad Max 1979,  R)
162
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
163
Mad Max Beyond Thunderdome 1985,  PG-13)
164
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
165
Hello Mary Lou: Prom Night II 1987,  R)
166
Prom Night III: The Last Kiss 1989,  R)
167
Face/Off 1997,  R)
168
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
169
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
170
Beetlejuice 1988,  PG)
171
The Transformers - The Movie 1986,  PG)
172
A Night at the Roxbury 1998,  PG-13)
173
Message in a Bottle 1999,  PG-13)
174
Tin Cup 1996,  R)
175
JFK 1992,  R)
176
The Preacher's Wife 1996,  PG)
177
Malcolm X 1992,  PG)
178
Panther 1995,  R)
179
White Chicks 2004,  PG-13)
180
School of Rock 2003,  PG-13)
181
Rat Race 2001,  PG-13)
182
Jerry Maguire 1996,  R)
183
The Nutty Professor 1996,  PG-13)
184
Nutty Professor II - The Klumps 2000,  PG-13)
185
Revenge of the Ninja 1983,  R)
186
Teenage Mutant Ninja Turtles II - The Secret of the Ooze 1991,  PG)
187
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie 1990,  PG)
188
Teenage Mutant Ninja Turtles III 1993,  PG)
189
American Ninja 1985,  R)
190
Ninja III - The Domination 1984,  R)
191
American Ninja 4 - The Annihilation 1990,  R)
192
Gremlins 1984,  PG)
193
Gremlins 2: The New Batch 1990,  PG-13)
194
The Goonies 1985,  PG)
195
The Fly 1986,  R)
196
The Fly II 1989,  R)
197
Beverly Hills Cop 1984,  R)
198
Beverly Hills Cop II 1987,  R)
199
Beverly Hills Cop III 1994,  R)
200
Kindergarten Cop 1990,  PG-13)
201
Starship Troopers 1997,  R)
202
Black Mask 1997,  R)
203
Black Mask 2: City of Masks 2002,  R)
204
Coming to America 1988,  R)
205
Scarface 1983,  R)
206
Yours, Mine and Ours 1968,  Unrated)
207
fear dot com (FeardotCom) 2002,  R)
208
Rumble in the Bronx 1996,  R)
209
Summer Catch 2001,  PG-13)
210
Down to You 2000,  PG-13)
211
Wing Commander 1999,  PG-13)
212
Boys and Girls 2000,  PG-13)
213
Girls Just Want to Have Fun 1985,  PG)
214
Bad Boys II 2003,  R)
215
Bad Boys 1995,  R)
216
Enemy Mine 1985,  PG-13)
217
Forever Young 1992,  PG)
218
Great Balls of Fire! 1989,  PG-13)
219
Frequency 2000,  PG-13)
220
Enter the Dragon 1973,  R)
221
Flight of the Phoenix 2004,  PG-13)
222
Top Gun 1986,  PG)
223
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
224
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
225
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
226
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
227
The Jackal 1997,  R)
228
The Fifth Element 1997,  PG-13)
229
Armageddon 1998,  PG-13)
230
Warlock 1988,  R)
231
Warlock: The Armageddon 1993,  R)
232
Warlock III: The End of Innocence 1999,  R)
233
Wishmaster 2: Evil Never Dies 1999,  R)
234
Wes Craven Presents Wishmaster 1997,  R)
235
Wishmaster 4: The Prophecy Fulfilled 2002,  R)
236
Wishmaster 3 - Beyond the Gates of Hell 2001,  R)
237
Evil Dead 2 1987,  R)
238
The Evil Dead 1981,  R)
239
Resident Evil 2002,  R)
240
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
241
House of the Dead 2003,  R)
242
House of the Dead 2: Dead Aim (All Guts No Glory) 2006,  R)
243
Army of Darkness 1993,  R)
244
Tamara 2005,  R)
245
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
246
House (Ding Dong, You're Dead) 1986,  R)
247
House 1995,  Unrated)
248
Big Momma's House 2000,  PG-13)
249
Big Momma's House 2 2006,  PG-13)
250
House Party 1990,  R)
251
House Party 2 1991,  R)
252
House Party 3 1994,  R)
253
House II: The Second Story 1987,  PG-13)
254
Class Act 1992,  PG-13)
255
House on Haunted Hill 1999,  R)
256
Dr. Dolittle 1998,  PG-13)
257
Dr. Dolittle 2 2001,  PG)
258
With Honors 1994,  PG-13)
259
Space Jam 1996,  PG)
260
Leprechaun 1993,  R)
261
The Mummy 1999,  PG-13)
262
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
263
The Thirteenth Floor 1999,  R)
264
Airheads 1994,  PG-13)
265
Blast from the Past 1999,  PG-13)
266
Looney Tunes: Back in Action 2003,  PG)
267
Monkeybone 2001,  PG-13)
268
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
269
Bedazzled 2000,  PG-13)
270
Big 1988,  PG)
271
Cool World 1992,  PG-13)
272
Autumn in New York 2000,  PG-13)
273
Unfaithful 2002,  R)
274
First Knight 1995,  PG-13)
275
Mr. Jones 1993,  R)
276
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
277
Doc Hollywood 1991,  PG-13)
278
For Love Or Money 1993,  PG)
279
The Frighteners 1996,  R)
280
The Hard Way 1991,  R)
281
Casualties of War 1989,  R)
282
The Secret of My Success 1987,  PG-13)
283
Teen Wolf 1985,  PG)
284
Teen Wolf Too 1987,  PG)
285
La Bamba 1987,  PG-13)
286
Midnight Madness 1980,  PG)
287
The Blue Lagoon 1980,  R)
288
Men At Work 1990,  PG-13)
289
The Three Musketeers 1993,  PG)
290
Rookie of the Year 1993,  PG)
291
The Rookie 1990,  R)
292
Eight Men Out 1988,  PG)
293
The Rookie 2002,  G)
294
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
295
Children of the Damned 1963,  Unrated)
296
Queen of the Damned 2002,  R)
297
Three Amigos! 1986,  PG)
298
National Lampoon's Loaded Weapon 1 1993,  PG-13)
299
All Dogs Go To Heaven 1989,  G)
300
All Dogs Go To Heaven 2 1996,  G)
301
Cadence 1990,  PG-13)
302
Ghost Rider 2007,  PG-13)
303
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
304
The Prophecy II: Ashtown 1998,  R)
305
The Prophecy - Forsaken 2005,  R)
306
The Prophecy 1995,  R)
307
The Prophecy 3: The Ascent 2000,  R)
308
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
309
Cast Away 2000,  PG-13)
310
Howard the Duck 1986,  PG)
311
A League of Their Own 1992,  PG)
312
That Thing You Do! 1996,  PG)
313
You've Got Mail 1998,  PG)
314
Philadelphia 1993,  PG-13)
315
The Garbage Pail Kids Movie 1987,  PG)
316
Forrest Gump 1994,  PG-13)
317
Toy Story 1995,  G)
318
Toy Story 2 1999,  G)
319
Cars 2006,  G)
320
Clockstoppers 2002,  PG)
321
The Last Samurai 2003,  R)
322
Tremors 1990,  R)
323
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
324
Hackers 1995,  PG-13)
325
Star Trek Generations 1994,  PG)
326
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
327
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991,  PG)
328
Romeo Must Die 2000,  R)
329
Boat Trip 2003,  R)
330
The Time Machine 2002,  PG-13)
331
Stand by Me 1986,  R)
332
Dracula - Dead and Loving It 1995,  PG-13)
333
Cinderella Man 2005,  PG-13)
334
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
335
Serendipity 2001,  PG-13)
336
BASEketball 1998,  R)
337
Doom 2005,  R)
338
City of Angels 1998,  PG-13)
339
What Women Want 2000,  PG-13)
340
Crank 2006,  R)
341
Cry-Baby 1990,  PG-13)
342
Gladiator 2000,  R)
343
One 1998,  Unrated)
344
The Return of Jafar (Aladdin 2) 1994,  G)
345
Revenge of the Nerds 1984,  R)
346
Revenge of the Nerds II: Nerds in Paradise 1987,  PG-13)
347
Revenge of the Nerds III: The Next Generation 1992,  R)
348
Revenge of the Nerds IV: Nerds in Love 1994,  R)
349
Beavis and Butt-Head Do America 1996,  PG-13)
350
Short Circuit 1986,  PG)
351
Short Circuit 2 1988,  PG)
352
Three Fugitives 1989,  PG-13)
353
Sky High 2005,  PG)
354
The Bachelor 1999,  PG-13)
355
Saved by the Bell: Wedding in Las Vegas 1994,  Unrated)
356
Wedding Crashers 2005,  R)
357
Shakespeare in Love 1998,  R)
358
Ladder 49 2004,  PG-13)
359
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
360
Knight Rider 2010 1994,  Unrated)
361
Knight Rider: The Movie 1985,  Unrated)
362
Michael 1996,  PG)
363
The Rage: Carrie 2 1999,  R)
364
Carrie 1976,  R)
365
Monster 2003,  R)
366
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
367
Dragon: The Bruce Lee Story 1993,  PG-13)
368
Gangs of New York 2002,  R)
369
Balto 1996,  G)
370
Balto II: Wolf Quest 2001,  G)
371
The Cell 2000,  R)
372
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
373
Rambo: First Blood Part II 1985,  R)
374
Rambo III 1988,  R)
375
Jason X 2001,  R)
376
Man on the Moon 1999,  R)
377
Pet Sematary 1989,  R)
378
Pet Sematary Two 1992,  R)
379
Stigmata 1999,  R)
380
Demolition Man 1993,  R)
381
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
382
RoboCop 1987,  R)
383
Robocop 3 1992,  PG-13)
384
Robocop 2 1990,  R)
385
Robocop - Dark Justice 2000,  R)
386
Dragonheart 1986,  PG-13)
387
The Exorcist 1973,  R)
388
Exorcist II - The Heretic 1977,  R)
389
The Exorcist III 1990,  R)
390
Critters 1986,  PG-13)
391
Critters 2 - The Main Course 1988,  PG-13)
392
Critters 3 - You Are What They Eat 1991,  PG-13)
393
Critters 4 - They're Invading Your Space 1991,  PG-13)
394
Drumline 2002,  PG-13)
395
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
396
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
397
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
398
The Passion of the Christ 2004,  R)
399
Home Alone 1990,  PG)
400
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
401
Home Alone 3 1997,  PG)
402
Hellraiser 1987,  R)
403
Hellraiser - Bloodline 1996,  R)
404
Hellraiser - Deader 2004,  R)
405
Hellraiser VI - Hellseeker 2001,  R)
406
Hellraiser - Hellworld 2005,  R)
407
Hellraiser 3: Hell on Earth 1992,  R)
408
Hellraiser - Inferno 2000,  R)
409
Hellbound: Hellraiser 2 1988,  R)
410
Tales from the Crypt Presents: Bordello of Blood 1996,  R)
411
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
412
Johnny Mnemonic 1995,  R)
413
Braveheart 1995,  R)
414
Constantine 2005,  R)
415
Underworld 2003,  R)
416
Waterworld 1995,  PG-13)
417
The Craft 1996,  R)
418
Saw (short film) 2003,  Unrated)
419
Saw II 2005,  R)
420
The Net 1995,  PG-13)
421
Last Holiday 2006,  PG-13)
422
Shrek the Third 2007,  PG)
423
Transformers 2007,  PG-13)
424
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
425
Saw 2004,  R)
426
Saw III 2006,  R)
427
Stay Alive 2006,  PG-13)
428
Ray 2004,  PG-13)
429
Penelope 2006,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments