My Favorite Movies


  poisonivy83's Rating My Rating
1
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
The best
2
Gattaca 1997,  PG-13)
Gattaca
definitely one of my favourites
3
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
amazing!
4
The Piano 1993,  R)
The Piano
An absolute pasterpiece, I love it!
5
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
Five star!!!!
6
The Last Emperor 1987,  PG-13)
The Last Emperor
a masterpiece!
7
First Knight 1995,  PG-13)
First Knight
so sweet and romantic...
8
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
Robin Hood: Prince of Thieves
wonderful!
9
Hero 2002,  PG-13)
Hero
al diavolo la critica...
10
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu)
al diavolo la critica...e due!
11
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long)
THE masterpiece!
12
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
Channing!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
13
Canone inverso - making love 2000,  Unrated)
Canone inverso - making love
I love this
14
Sherlock Holmes 2009,  PG-13)
Sherlock Holmes
amazing!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments