My Favorite Movies


  pmugi's Rating My Rating
1
The Magic of Lassie 1979,  G)
2
It Had to Be You 2000,  PG)
3
The Uninvited 2009,  PG-13)
4
I See a Dark Stranger (The Adventuress) 1946,  Unrated)
5
Le Prix a payer 2007,  Unrated)
6
12 Rounds 2009,  PG-13)
7
Secretary 2002,  R)
8
All of Me 1984,  PG)
9
The Abyss 1989,  PG-13)
10
Sleepy Hollow 1999,  R)
11
The Last Starfighter 1984,  PG)
12
Pet Sematary 1989,  R)
13
Maximum Overdrive 1986,  R)
14
Creepshow 1982,  R)
15
Stephen King's Cat's Eye 1985,  PG-13)
16
Gotham Cafe 2005,  PG)
17
Spider's Web 2002,  R)
18
Night on Earth 1991,  R)
19
A League of Their Own 1992,  PG)
20
Next Stop Wonderland 1998,  R)
21
Manhood 2003,  R)
22
My Life so Far 1999,  PG-13)
23
Sky Lover 2006,  Unrated)
24
Mouse Hunt (Mousehunt) 1997,  PG)
25
Making Love 1982,  R)
26
Blood Work 2002,  R)
27
Three Coins in the Fountain 1954,  Unrated)
28
Building A Broken Mousetrap 2006,  Unrated)
29
The Sugarland Express 1974,  PG)
30
Rumor Has It 2005,  PG-13)
31
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
32
Watership Down 1978,  PG)
33
Winter In Watership Down 1999,  Unrated)
34
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
35
Lonely Hearts 2006,  R)
36
In Bruges 2008,  R)
37
Mystic Pizza 1988,  R)
38
Head in the Clouds 2004,  R)
39
Shark Tale 2004,  PG)
40
The Holiday 2006,  PG-13)
41
Shallow Hal 2001,  PG-13)
42
The Ninth Gate 1999,  R)
43
Exodus 1960,  Unrated)
44
Garage 2007,  Unrated)
45
Nearing Grace 2005,  R)
46
Scrooged 1988,  PG-13)
47
A Good Woman 2004,  PG)
48
Match Point 2005,  R)
49
Bull Durham 1988,  R)
50
Before, During and 'After the Sunset' 2005,  PG)
51
The Out-of-Towners 1969,  G)
52
The Last Picture Show 1971,  R)
53
Life or Something Like It 2002,  PG-13)
54
The Nines 2006,  R)
55
Kiss Me Goodbye 1982,  PG)
56
License to Wed 2007,  PG-13)
57
Married Life 2007,  PG-13)
58
Evelyn: The Cutest Evil Dead Girl 2002,  Unrated)
59
The Muse 1999,  PG-13)
60
The Puppet Masters 1994,  R)
61
Along Came Polly 2004,  PG-13)
62
Be Cool 2005,  PG-13)
63
Batman Forever 1995,  PG-13)
64
Bat*21 (Bat 21) 1988,  R)
65
Picture Perfect 1997,  PG-13)
66
The Graduate 1967,  PG)
67
The Stepford Wives 2004,  PG-13)
68
The Stepford Wives 1975,  PG)
69
America's Sweethearts 2001,  PG-13)
70
National Treasure 2004,  PG)
71
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
72
Ratatouille 2007,  G)
73
I'm Not Scared 2004,  R)
74
Dead Man's Shoes 2004,  Unrated)
75
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
76
Stealth 2005,  PG-13)
77
300 2007,  R)
78
Shrek 2001,  PG)
79
Before Sunset 2004,  R)
80
Rome Against Rome 1964,  Unrated)
81
Sweet Land 2007,  PG)
82
Striking Distance 1993,  R)
83
Beetlejuice 1988,  PG)
84
Fly Me to the Moon 2008,  G)
85
Monster House 2006,  PG)
86
Howard the Duck 1986,  PG)
87
Platoon 1986,  R)
88
Bitter Harvest 1993,  R)
89
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight) 1997,  R)
90
The Invention of Lying 2009,  PG-13)
91
Call Me Bwana 1963,  Unrated)
92
Undiscovered 2005,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments