My Favorite Movies
| pmosh9's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Driller Killer 1976, R) |
|
| 2 |
2001: A Space Odyssey 1968, G) |
|
| 3 |
Maniac 1980, R) |
|
| 4 |
Blood Sucking Freaks (Bloodsucking Freaks) 1975, R) |
|
| 5 |
Barbarella 1968, PG) |
|
| 6 |
The Tenant 1976, R) |
|
| 7 |
Conan the Barbarian 1982, R) |
|
| 8 |
Shogun Assassin 1980, R) |
|
| 9 |
Phantasm 1979, R) |
|
| 10 |
The Thin Red Line 1998, R) |
|
| 11 |
Platoon 1986, R) |
|
| 12 |
Faster, Pussycat! Kill! Kill! 1966, R) |
|
| 13 |
Cannibal Holocaust 1979, NC-17) |
|
| 14 |
Friday the 13th 1980, R) |
|
| 15 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 16 |
The Terminator 1984, R) |
|
| 17 |
Deep Red (Profondo rosso) 1975, R) |
|
| 18 |
Zombi 2 1979, R) |
|
| 19 |
La Chiesa (The Church) (Cathedral of Demons) 1989, R) |
|
| 20 |
L'uccello dalle piume di cristallo (The Bird With the Crystal Plumage) 1969, PG) |




















