My Favorite Movies


  pmetal's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
2
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
3
Saving Private Ryan 1998,  R)
4
Forrest Gump 1994,  PG-13)
5
300 2007,  R)
6
Batman Begins 2005,  PG-13)
7
The Matrix 1999,  R)
8
Pulp Fiction 1994,  R)
9
Tombstone 1993,  R)
10
The Godfather 1972,  R)
11
Braveheart 1995,  R)
12
Transformers 2007,  PG-13)
13
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
14
Gladiator 2000,  R)
15
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
16
American History X 1998,  R)
17
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
18
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
19
Blade Runner 1982,  R)
20
Back to the Future 1985,  PG)
21
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
22
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
23
Spider-Man 2002,  PG-13)
24
Watchmen 2009,  R)
Watchmen
WOAHH Best movie of the year in advance.
25
Black Hawk Down 2001,  R)
26
Young Guns 1988,  R)
27
Platoon 1986,  R)
28
Legends of the Fall 1994,  R)
29
Conan the Barbarian 1982,  R)
30
Predator 2 1990,  R)
31
The Silence of the Lambs 1991,  R)
32
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
33
Good Will Hunting 1997,  R)
34
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
35
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
36
The Patriot 2000,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments