My Favorite Movies


  pmcsiphils's Rating My Rating
1
Casablanca 1942,  PG)
2
The Grapes of Wrath 1940,  Unrated)
3
A Streetcar Named Desire 1951,  PG)
4
High Noon 2000,  PG-13)
5
Roman Holiday 1953,  Unrated)
6
On the Waterfront 1954,  Unrated)
7
The Caine Mutiny 1954,  Unrated)
8
A Star Is Born 1954,  PG)
9
Sabrina 1995,  PG)
10
Star Wars vs. Star Trek ,  Unrated)
11
Born Free 1965,  PG)
12
East of Eden 1955,  PG)
13
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
14
The King and I 1999,  G)
15
The Lion King 1994,  G)
16
King Arthur 2004,  PG-13)
17
King Solomon's Mines 1950,  Unrated)
18
King Kong 2005,  PG-13)
19
King Lear 1987,  PG)
20
Cat on a Hot Tin Roof 1958,  Unrated)
21
Fiddler on the Roof 1971,  G)
22
Kilimanjaro - To the Roof of Africa 2002,  Unrated)
23
Ben Hur 2003,  Unrated)
24
Ben-Hur 1959,  G)
25
West Side Story 1961,  PG)
26
The Hustler 1961,  Unrated)
27
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments