My Favorite Movies


  plpegasus's Rating My Rating
1
A Man Called Peter 1955,  Unrated)
A Man Called Peter
had a tremendous impact on my life spiritually!
2
Sophie's Choice 1982,  R)
Sophie's Choice
My favorite Meryl Streep film. She is messmerizing and so touching!
3
A Man for All Seasons 1966,  G)
A Man for All Seasons
Paul Scofield is amazing! My favorite epic flick.
4
Evelyn 2002,  PG)
Evelyn
Pierce Brosnan really had the acting chops down here! It is a lovely story. Wonderful ensemble cast too. Blessed my socks off!
5
The Red Violin (Le violon rouge) 1998,  R)
The Red Violin (Le violon rouge)
Fascinating! Music is incredible-good story!
6
A Star Is Born 1954,  PG)
A Star Is Born
My favorite Judy Garland flick She was robbed of a well deserved Oscar. Far outshone all the other Oscar nominees.
7
Mrs. Miniver 1942,  Unrated)
Mrs. Miniver
I love the old classic Greer Garson/Walter Pidgeon movies. Their on screen chemistry was tops-they shine in this one!
8
East of Eden 1955,  PG)
East of Eden
My favorite James Dean flick-what a talent! His best acting of the 3 movies he made-too bad he died so young-would have been a super star!
9
Anne of the Thousand Days 1969,  PG)
Anne of the Thousand Days
Just love this movie. Dialog is superb.
10
Vertigo 1958,  PG)
Vertigo
Absorbing James Stewart film-he was an incredible actor with an amazing range-best illustration here!
11
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
So touching and moving. spielberg's best
12
Madame Curie 1943,  Unrated)
Madame Curie
Another fantastic Garson/Pidgeon film. Very well done.
13
My Life 1993,  PG-13)
My Life
Even though this is a sad story I am fascinated by it-lovely Keaton/Kidman chemistry-uplifting
14
The French Lieutenant's Woman 1981,  R)
The French Lieutenant's Woman
good streep flick-interesting weave of 2 stories. Jeremy Irons is very good here. Well done.
15
The Story of Vernon and Irene Castle 1939,  Unrated)
The Story of Vernon and Irene Castle
I loved the Astaire/Rogers films but this story really shows off their acting and dancing chops!
16
Out of Africa 1985,  PG)
Out of Africa
Another great Streep film. Great story. Redford and Streep play well off of ea other
17
Becket 1964,  PG-13)
Becket
O'Toole and Burton at their very best. Can't get better than this one. A must see
18
84 Charing Cross Road 1987,  PG)
84 Charing Cross Road
This movie is a little gem. Bancroft and Hopkins never meet in the film but their acting is tops and the story is so good. loved it!
19
Veronica Guerin 2003,  R)
Veronica Guerin
I love Cate Blanchette and she was amazing in this story. Very gritty and shows her amazing acting range.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments